Skolas ķieģeļu cepļos dzīvojošiem bērniem Nepālā (Nepāla / 14.05.2015.)
2014. gadā Borisa un Ināras Teterevu fonds sāk divu gadu sadarbības projektu ar organizāciju Global Fairness Initiative, kas partnerībā ar organizāciju Brick Clean Network ievieš programmu Nepālas ķieģeļu cepļu strādnieku kopienās Katmandu ielejā.
Projekta mērķis ir nodrošināt pamata izglītību vismaz 400 bērniem, kuri dzīvo un strādā piecos ķieģeļu cepļos, īstenojot alternatīvas izglītības programmas – kā tiltu starp ķieģeļu ražošanas sezonu un oficiālo skolas mācību gadu. Bērniem nodrošina skolas transportu, mācību materiālus un citu nepieciešamo mācībām.
Pamata izglītība iegūšana ķieģeļu cepļu strādnieku bērniem rada nākotnes izaugsmes iespējas izglītības, ekonomikas un sociālajā aspektā, lai turpmāk viņi varētu izvēlēties labākus dzīves apstākļus.
Līdz ar Nepālas iedzīvotāju skaita pieaugumu un valsts urbanizāciju, celtniecība ir kļuvusi par Nepālas trešo lielāko ekonomikas sektoru, kas turpina augt. Augstais pieprasījums pēc celtniecības materiāliem ir veicinājis ķieģeļu cepļu veidošanos un nepieciešamību pēc lēta darbaspēka.
Lai arī darba apstākļi cepļos ir smagi, tie tomēr dod darbu tūkstošiem mazkvalificētu strādnieku. Ķieģeļu gatavošanas sezonā no septembra līdz maijam strādnieku ģimenes kopā ar bērniem pārceļas dzīvot uz ķieģeļu cepļiem. No 175 000 cepļu strādniekiem aptuveni 35% ir skolas vecuma bērni un jaunieši, kuri strādā ne pārāk labos un drošos apstākļos, kā arī strādājot iztikas dēļ pienācīgi neapmeklē skolu.
2015. gada aprīlī Nepālu, tai skaitā Katmandu ieleju, skāra postoša zemestrīce. Mūsu sadarbības partneris Global Fairness Initative apzina notikušās zemestrīces sekas projekta ieviešanas vietās. Pašlaik daļa projekta aktivitāšu ir pārtrauktas. Un tā vietā gādāts par dzīvošanai un mācībām drošu mājokļu un skolu ātru izveidi, lai nepālieši no pagaidu patvērumiem varētu atgriezties mājās pirms sākusies ilggadējā lietus sezona. Tad atjaunosies izglītības projekta īstenošana pilnā apmērā. |