Konkursa modelis paredz, ka muzeja arhitektoniskais veidols taps, sadarbojoties ārvalstu un Latvijas arhitektūras birojiem un apvienojot to pieredzes, lai panāktu iespējami labāko rezultātu. Latvijas arhitekti aicināti pieteikties partnerībai līdz šī gada 8. februārim.
Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja (LLMM) metu konkursā piedalīsies šādi ārvalstu arhitektu biroji (alfabētiskā secībā):
Adjaye Associates (Lielbritānija)
Architects Lahdelma & Mahlamäki (Somija)
Caruso St John Architects (Lielbritānija)
Henning Larsen Architects (Dānija)
Neutelings Riedijk Architects (Nīderlande)
Sauerbruch Hutton (Vācija)
wHY (ASV)
LLMM metu konkursa rīkotājs Malkolms Redings, Malcolm Reading Consultants (MRC) valdes priekšsēdētājs, uzsver: “Arhitektu atlasi noteica līdzsvars starp prasmēm, talantu un spējām, kuras apliecina līdz šim īstenotie projekti. Zināšanas un pieredze par laikmetīgās mākslas darbu izstādīšanu bija ļoti būtisks kritērijs, bet tāpat svarīga bija arī pieredze un izpratne par ilgtspējīgu būvniecību, kā arī pieredze jaunas kultūras telpas veidošanā pilsētvidē, jo muzejs Rīgā tiks veidots vēl attīstāmā pilsētas daļā.”
Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda (LLMMF) valdes priekšsēdētājs Romans Surnačovs saka: “Ārzemju arhitektiem nolikumā izvirzītā prasība ir piedāvājumu izstrādāt sadarbībā ar Latvijas arhitektiem. Tā konkursa nolikumā iekļauta ar nolūku nodrošināties, lai metu izstrādē tiek likta lietā gan starptautiskā pieredze muzeju projektēšanā, gan zināšanas par lokālo kontekstu - vietas vēsturi, mākslas vides paradumiem un šejienes muzeju auditorijas mentalitāti, kā arī Rīgas arhitektūras tradīcijām un būvju atbilstību klimatiskajiem apstākļiem. Tas palīdzēs ēkā atspoguļoties muzeja misijai – būt par vietu, kuru raksturo mājīguma un piederības sajūta, vidi, kas kļūs par iecienītu satikšanās vietu, kur gūt iedvesmu, zināšanas un laikmetīgās mākslas rosinātu domātprieku.”
Ieinteresēto dalībnieku no Latvijas pieteikšanās pagarināta līdz 8. februāra plkst. 12:00 saskaņā ar Latvijas arhitektu aicinājumu. Pieteikties var, aizpildot anketu šeit.
2016. gada februāra beigās ārvalstu kolēģi ieradīsies Latvijā, lai tiktos ar Latvijas domubiedriem un sāktu kopīgu darbu. Konkursa turpmāko darbību piedāvājuma gatavošanā koordinēs MRC. Plānots, ka konkurss norisināsies līdz šī gada maijam.
Sabiedrībai būs iespēja iepazīties ar visiem iesniegtajiem darbiem īpašā izstādē. Piedāvājumu arhitektūras kvalitāti un atbilstību muzeja koncepcijai, iekļaušanos pilsētvidē, funkcionalitāti, ilgtspējas risinājumus un izmaksas vērtēs vietējie un ārvalstu eksperti.
Arhitektu komandas, kas netiks izraudzītas tālākai sadarbībai, saņems atlīdzību jeb honorāru, savukārt viena komanda turpinās darbu pie muzeja izveides. Muzeja izveides budžets plānots 30 miljonu eiro apmērā, ko privāti finansē ABLV Charitable foundation un Borisa un Ināras Teterevu fonds.
Informācija par starptautiskajiem arhitektu birojiem:
Adjaye Associates (Lielbritānija)
2009. gadā izveidotā arhitektu biroja Adjaye Associates dibinātājs Deivids Adžejs ir projektējis muzejus un ēkas visā pasaulē, to skaitā vairākus projektus ASV - Denveras Laikmetīgās mākslas muzeju, Smitsona Nacionālo Afroamerikāņu vēstures un kultūras muzeju Vašingtonā, Studio muzeju Ņujorkas Hārlemā, savukārt Londonā - Mariannas Gudmenas galeriju. Pērn Venēcijas mākslas biennāles rīkotāji viņam uzticēja īslaicīga muzeja ēkas vajadzībām pielāgot 16. gadsimta kuģu būvētavas apjomīgās noliktavas, kā arī izveidot īpašu performanču telpu. 2013. gadā Adjaye Associates saņēma Karaliskā britu arhitektu institūta (RIBA) starptautisko balvu par bibliotēkas projektu ASV (Francis Gregory Library) un britu arhitektūras gada balvu par panākumiem ASV tirgū.
Plašāka informācija: www.adjaye.com
Architects Lahdelma & Mahlamäki (Somija)
Somijas arhitektu birojs Architects Lahdelma & Mahlamäki ir pazīstami pasaulē kā ilgtspējīgas arhitektūras projektu autori. Viņu projektētais Somijas dabas centrs Haltia pērn saņēma Eiropas Gada muzeja balvas īpašo atzinību par ilgtspējību. Architects Lahdelma & Mahlamäki radījuši dizainu vairākiem muzejiem un mākslas centriem. Te jāmin vairākas institūciju ēkas Somijā - Tautas mākslas centrs Kaustinenā, Kotkas jūrniecības muzejs un izstāžu centrs Vellamo, Somijas meža muzejs un informācijas centrs Punkaharju -, kā arī Polijas ebreju vēstures muzejs Varšavā. Muzejs Polijā ieguvis pirmo Somijas balvu arhitektūrā, Polijas Arhitektu asociācija to atzinusi par 2013. gada labāko ēku un projekts 2015. gadā bija nominēts Eiropas Savienības balvai laikmetīgajā arhitektūrā - Mies van der Rohe Award. Biroju Architects Lahdelma & Mahlamäki 1997. gadā dibināja Ilmari Lahdelma un Rainers Mahlameki. Plašāka informācija: www.ark-l-m.fi
Caruso St. John Architects (Lielbritānija)
Arhitektu biroja Caruso St John Architects dibinātājiem Adamam Karuso un Pīteram St.Džonam ir 25 gadu kopīga darba pieredze, tostarp arī mākslas telpu projektēšanā. Lielākā daļa no tiem īstenoti Lielbritānijā - Valsolas Jaunā galerija, starptautiskais laikmetīgās mākslas centrs Nottingham Contemporary, kā arī Demiena Hirsta personīgajai mākslas kolekcijai domātā Newport Street Gallery Londonā. Kopš 2007. gada Caruso St. John Architects strādā pie Tate Britain muzeju ēkas rekonstrukcijas, kā arī ir izstrādājuši tai piebūves projektu. Arhitektu birojs projektējis Gagosiana galerijas telpas Londonā, Parīzē, Romā un Honkongā. Caruso St John Architects projekti saņēmuši vairākas Karaliskā britu arhitektu institūta (RIBA) balvas. Plašāka informācija: www.carusostjohn.com
Henning Larsen Architects (Dānija)
Henning Larsen Architects ir skandināvu izcelsmes starptautisks arhitektu birojs, kura darba pieredze veidojusies, strādājot pie nozīmīgu kultūras un izglītības celtņu, biroju ēku un dažādiem pilsētvides labiekārtošanas projektiem. Dānijā viņi projektējuši arheoloģijas un etnogrāfijas muzeju Moesgaard un mākslas muzeju Ny Carlsberg Glytotek, Zviedrijā tapis Ūmeo universitātes mākslas muzejs, bet Īslandē - Harpa koncerthalle un konferenču centrs. Arhitektu birojs vairākkārt saņēmis Eiropas arhitektūras balvu Civic Trust Award un 2013. gadā par koncertzāles projektu Īslandē ieguvis Eiropas Savienības balvu laikmetīgajā arhitektūrā - Mies van der Rohe Award.
No galvenā biroja Kopenhāgenā Henning Larsen Architects pārvalda sešas biroja filiāles cituviet - Saūda Arābijā, Honkongā, Farēru salās, Minhenē, Oslo un Stambulā. Plašāka informācija: www.henninglarsen.com
Neutelings Riedijk Architects (Nīderlande)
Neutelings Riedijk Architects ir pieredze sarežģītu publisku ēku projektēšanā, kas gūta strādājot pie muzeju, teātru, koncertzāļu un bibliotēku plānošanas. Arhitektu biroja portfolio ir MAS muzejs Antverpenē, vairāki nozīmīgi objekti Nīderlandē – Skaņas un attēla institūts Hilversumā, muzejs un bibliotēka Eemhuis Amersfortā un kultūras nams Rozet Ārnemā – un STUK mākslas centrs Beļģijā. Arhitektu biroja projekti vairākkārt nominēti Eiropas Savienības balvai laikmetīgajā arhitektūrā - Mies van der Rohe Award. 2014. gadā viņu Ārnemas projekts ieguva Nīderlandes labākās ēkas balvu. Neutelings Riedijk Architects pirms 25 gadiem izveidoja Vilems Jans Nētelingss un Mihīls Rīdeiks. Plašāka informācija: www.neutelings-riedijk.com
Sauerbruch Hutton (Vācija)
Arhitektūras, pilsētvides un dizaina uzņēmuma Sauerbruch Hutton darbu raksturo ilgtspējīga urbānā arhitektūra. Uzņēmuma portfolio ir Brandhorstu laikmetīgās mākslas muzejs Minhenē, Kultūras centrs un 20. gadsimta muzejs M9 Venēcijā, Emanuela baznīca Ķelnē, mākslinieka darbnīca vācu konceptuālistei Karinai Zanderei. Sauerbruch Hutton baznīcas projekts Ķelnē 2015. gadā ieguva Vācijas Arhitektūras balvu, starptautiskās būvniecības izstādes IBA izcilības balva piešķirta viņu Pilsētvides attīstības un vides ministrijas ēkas projektam Hamburgā. Sauerbruch Hutton izveidoja 1989. gadā Luīza Hatone un Matiass Zauerbruhs Londonā. 1992. gadā birojs savu darbību pārceļ uz Berlīni. Plašāka informācija: www.sauerbruchhutton.de
wHY (ASV)
Losandželosā un Ņujorkā bāzētajai starpdisciplinārajai dizaina studijai wHY ir plaša pieredze, izstrādājot kultūras un izglītības iestāžu ēku plānojumu, īpašu uzmanību veltot ilgtspējīgiem, funkcionalitātē elastīgiem un inovatīviem risinājumiem. Biroja projektētais Grand Rapids mākslas muzejs Mičiganā bija pirmā jaunbūvētā muzeja ēka, kas saņēmusi “zaļā dizaina” sertifikāta LEED zelta kategorijas reitingu. Birojs projektējis arī Kentuki mākslas muzeju Speed Art Museum un Pomonas koledžas mākslas fakultātes ēku Kalifornijā. Par izcilu starptautiskajā muzejnieku vidē tiek uzskatīts wHY izstrādātais ekspozīcijas zāļu dizaina risinājums Hārvardas mākslas muzejiem. wHY 2004. gadā izveidoja Kulapats Jantrasasts (Kulapat Yantrasast). Viņš ir pirmais taizemiešu izcelsmes arhitekts, kas saņēmis Taizemes kultūras ministrijas balvu Silpathron Award par ieguldījumu dizainā. Plašāka informācija: www.why-site.com