Zemestrīces radīto postījumu dēļ Nepālā miljoniem bērnu mācības spiesti pārtraukt, tomēr Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītā un Global Fairness Initiative [1] īstenotā izglītības programma ķieģeļu cepļu strādnieku bērniem (Bridge School program) turpina darboties. Izglītības programma tiek īstenota ķieģeļu cepļu ražošanas vietās četros Nepālas reģionos, tai skaitā Bairahavā (Bhairahawa).
“Tie ir aizmirsti bērni. Viņus neredz ne valdība, ne citas programmas, jo tos slēpj ķieģeļu kalni,” saka Homrajs Akharija (Homraj Acharya), Global Fairness Initiative (GFI) Nepālas reģiona direktors, kas vada Borisa un Ināras Teterevu fonda finansēto programmu.
Šo bērnu vecāki sējas un ražas sezonā nodarbināti lauksaimniecībā savos dzimtajos ciemos, bet sausajā pavasara un ziemas sezonā – ķieģeļu ražošanas sezonā kopā ar bērniem dodas strādāt un dzīvot ķieģeļu cepļos. Cepļu tuvumā skolas nav pieejamas, vai arī tajās mācības notiek cepļos ieceļojušajiem bērniem nesaprotamā valodā, tāpēc bieži vien bērni spiesti pārtraukt mācību gadu un pavadīt laiku cepļos, palīdzot vecākiem smagajā darbā.
“Es gribu mācīties,” saka pirmklasniece, kuras vecāki strādā ķieģeļu ceplī. “Tad, kad izaugšu, varēšu parūpēties par saviem vecākiem.''
Šogad cepļu ražošanas vietās izaicinājumu ir vēl vairāk, jo zemestrīce nolīdzinājusi simtiem ciemu, tai skaitā strādnieku, kas zemestrīces laikā atradās cepļos, dzimtos ciemus. Gada sākumā GFI uzsāka programmu Bairahavā. Tās ietvaros atbalstu saņem skolotāji, lai varētu palīdzēt bērniem apgūt iekavētās mācību stundas, samaksāt par grāmatām un mācību piederumiem, kā arī nodrošināt pēcskolas aktivitātes, lai bērnus pēc iespējas attālinātu no viņiem nepiemērotā darba ceplī.
Jaunākie no bērniem apmeklē agrīnās bērnu aprūpes un izglītības centrus, kur viņi ne tikai tiek sagatavoti skolai, bet arī ir aprūpēti un drošībā, kamēr viņu vecāki strādā. Projektā iesaistīti arī hindi valodā runājoši pedagogi, lai ķieģeļu cepļu strādnieku bērniem no Indijas, kuri nerunā nepāliešu valodā, būtu iespēja mācīties.
Ķieģeļu cepļu strādnieku bērnu izglītības programma ir daļa no Better Brick Nepal programmas, kas tapusi, GFI sadarbojoties ar Brick Clean Group (BCN), lai atbalstītu izmaiņas izmēģinājuma cepļos – tajos netiek nodarbināti bērni. Programmu ķieģeļu cepļos koordinē vietējie partneri, kas spējuši nodrošināt mācību norisi pat sarežģītajā laikā pēc dabas katastrofas.
Lai arī Bairahava atrodas aptuveni 200 km attālumā no zemestrīces epicentra, ēku sienas ir ieplaisājušas un spēcīgie grūdieni pārbiedējuši vietējos iedzīvotājus. Pēc zemestrīces reģionu pārpludinājuši bēgļi no zemestrīces izpostītajām vietām.
Foto: teterevufonds.lv/gallery/skolas-kiegelu-ceplos-nepala-pec-zemesrices [2]