Par godu 279. gadadienai, kopš ielikts pirmais pamatakmens Rundāles pils celtniecībā, 24. maijā Rundāles pilī tika prezentēta Imanta Lancmaņa monogrāfija «Rundāles pils. Vēsture», atklātas pastāvīgās ekspozīcijas «No gotikas līdz jūgendstilam» trīs rokoko stilam veltītas telpas un uzsāka smaržu vāžu darbību. Apmeklētājiem Rundāles pils jaunumi pieejami no šodienas – 25. maija.
Foto no pils gadadienas svinībām iespējams apskatīt šeit. [1]
Rundāles pils muzeja direktora Imanta Lancmaņa grāmata “Rundāles pils. Vēsture”, kas tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu, ir pirmā daļa no triloģijas, kurā ietilps pils vēsture, tās restaurācija un pils kā objekts. Pirmais sējums veltīts pils vēsturei, parādot visu, kas noticis pils ēkā un tai apkārt. "Grāmata pamatīga - 432 lapaspuses, 623 attēli," intervijā LTV1 atklāj grāmatas autors. "Otrā triloģijas daļa iznāks nākošajā gadā, atkal uz jubileju. Veltīta pils restaurācijai. Trešā daļa būs veltīta pašai pilij - sīkinventarizācija droši vien ar vairākiem tūkstošiem attēlu, kur visa, visa pils no bēniņiem līdz pagrabiem būs parādīta vissīkākajās detaļās." Pils direktors neslēpj, ka ir strādājis vairāk kā hronists, liekot runāt dokumentiem un citātiem – atklāt laikmeta noskaņas un parādīt darbojošos personu lomu pils mainīgajos likteņos.
Interviju ar Imantu Lancmani par pils svētkiem un grāmatu triloģiju iespējams noskatīties šeit [2].
Par godu svētkiem Rundāles pils dekoratīvās mākslas pastāvīgajā ekspozīcijā "No gotikas līdz jūgendstilam" atklātas trīs telpas, kas veltītas rokoko stilam, aptverot laiku no 18. gadsimta 30. gadiem līdz 70. gadiem. Pirmā telpa ir vīzija par rokoko laikmetu, kur atsevišķie eksponāti brīvā un asimetriskā kārtojumā projicējas uz Latvijas piļu, muižu un baznīcu fragmentu foto kolāžas fona, kas klāj visas sienas un griestus. Otrā telpa ir veidota rokoko stilā ar zaļi krāsotiem un sudrabotiem sienu paneļiem, kas ir vienīgais piemērs Latvijā koka paneļu pielietojumam. Trešajā telpā apskatāma Rundāles pils 18. gadsimta porcelāna kolekcija – vāzes, trauki, svečturi un porcelāna figūriņas.
Pils ekspozīcijas telpās apmeklētājiem iespējams pieredzēt smaržu vāžu jeb popūriju darbību. Smaržu vāzēs tiek iejaukti aromātiski kaltētu ziedu, augu, eļļu un sveķu maisījumi, kas, pūstot un fermentējoties, dod telpai smaržu buķeti.
Plašāka informācija pieejama šeit [3].