Ar 2012. gada 29. maiju Mākslas muzejs „Rīgas Birža” [1] iegūst jaunu pastāvīgu starptautiski atpazīstamu zīmi – pasaulslavenā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova mākslas darbu „Gondolu”. Tas radīts īpaši „Rīgas Biržas” ātrijam kā Borisa un Ināras Teterevu fonda dāvinājums muzejam.
Mākslas darbs „Gondola” tika atklāts ar režisores Leonardas Ķesteres, režisora-videomākslinieka Roberta Rubīna, skaņas dizainera Uģa Vītiņa, gaismas dizainera Oskara Timbara un animatoru CG Ant Motion Graphics&Design Studio audiovizuālo performanci [2], kuru paredzēts atkal parādīt gaismas festivāla „Staro Rīga” laikā šā gada novembrī.
„Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir ieguvis patiesi lielisku papildinājumu laikmetīgās mākslas kolekcijai, kas turpmāk būs pastāvīga Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ekspozīcijas sastāvdaļa. Šī mākslas darba tapšanu iniciējusi pārsteidzoša satikšanās starp mākslinieku, mecenātiem Ināru un Borisu Tetereviem, mākslas kuratori Helēnu Demakovu un mūsu pašu cilvēkiem – „Rīgas Biržas” vadītāju Daigu Upenieci un kuratori Vitu Birzaku. Rezultātā dzimusī ideja pēc vairāk kā gadu ļoti sarežģīta darba kļuvusi pieejama publiskajā telpā,” Māra Lāce. Pateicībā ar dāvinājumu mecenātiem Borisam un Inārai Tetereviem tika piešķirtas mūža ieejas karte visis Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pāspārnē esošajos muzejos.
Boriss Teterevs: „Mēs ar gandarījumu atbalstām radošas ieceres, kas sekmē Rīgas mākslas dzīves augstvērtīgu attīstību. Ceru, ka mākslas objekts „Gondola” vai kā mēs to saucam - Rīgas gondola – kļūs par muzeja simbolu, un, iespējams, arī par jaunu galvaspilsētas simbolu, kuru atpazīs gan rīdzinieki, gan ārvalstu viesi.”
Helēna Demakova: "Lai arī mākslinieku ārkārtīgi ietekmēja 15. gadu vecumā lasītais Mikelandželo Antoni filmas "Zabrikie Point" scenārijs, kura noslēgumā uzsprāgst un līgani gaisā peld patērētāju sabiedrības labumi, šoreiz mākslinieks ir radījis pretēju konceptu. Viņš ir konstruktīvi savācis atlūzas, izveidojot klasisku kultūras artefaktu."
Daiga Upeniece: „Šis projekts vienā vārdā raksturojums kā Uzticēšanās. Es atceros, kā Teterevu ģimene pirmo reizi ienāca muzejā, pilnā putekļiem, un noticēja, ka te patiešām tiks īstenots ilgi lolots sapnis. Es atceros, kā jau restaurētajā ēkā pirmo reizi ienāca Dmitrijs Gutovs un noticēja, ka mēs spējam īstenot tik ambiciozas idejas. Un viņa radītā 11 metrus garā un gandrīz tonnu smagā „Gondola” ir patiesi apjomīgs un ambiciozs projekts gan mākslinieciskā augstvērtīguma, gan tehniskā izpildījuma ziņā, ko bijis iespējams realizēt, pateicoties saliedētam komandas darbam”.
Dmitrijs Gutovs: „Ceru, ka mana doma ir skaidra: nekāda reālisma, kuru mēs pašlaik varētu piedāvāt kā alternatīvu, vienkārši nav. Bet to var radīt ar intelektuālu un gribas piepūli. (Cits jautājums, kāpēc es uzskatu, ka tagad tāda iespēja ir radusies.) Tāpēc vilkt ārā kādreiz radītos un izgudrotos darbus ir pilnīgi bezjēdzīgi. Mūsu uzdevums ir uzmanīgi vērot, kā parādās vismazākās jaunā pazīmes. Un mērķtiecīgi tās attīstīt.”
Mākslas darba „Gondola” kuratore ir Helēna Demakova, projekta koordinatore Vita Birzaka, Mākslas muzeja “Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece. Inženiertehniskais projekts - inženieru birojs „Būve un forma”, objekta modelēšana telpā – SIA Mākslas departaments, projekta tehniskā izpilde - RBS Skals. Dmitrija Gutova “Gondola” radīta īpaši “Rīgas Biržas” ātrijam ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. “Gondola” ir Fonda dāvinājums muzejam.