TÊTE-À-TÊTE 2015

Turpinot svinēt Borisa un Ināras Teterevu fonda piektās darbības gada jubileju, šoruden — no 11. septembra līdz 30. oktobrim — ikgadējās Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE ietvaros sabiedrībai būs pieejama daudzveidīga Eiropas mēroga laikmetīgās kultūras un mākslas notikumu sērija.

Programmā paredzētas vairākas teātra pirmizrādes, tai skaitā, Alvja Hermaņa “BRODSKIS/BARIŠŅIKOVS”, laikmetīgās mākslas notikumu sērija, Grammy laureātu koncerts par godu Arvo Perta jubilejai. Savukārt noslēgsies TÊTE-À-TÊTE 2015 ar London Sinfonietta vienīgo koncertu Latvijā, kuru izpildījumā pārsteidzoši sastapsies mūzikas žanri un izteiksmes līdzekļi — grupas Radiohead motīvi Stīva Raiha mūzikā, Terija Railija inkrustācija pasaulslavenā kinomūzikas radītāja Maikla Nīmana opusā un divu britu laikmetīgās mūzikas zvaigžņu Tenisijas Deivisas un Edmunda Finna darbi.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE ietvaros noritēs divas starptautiskas konferences. Mākslas muzejā “Rīgas birža” notiks mākslai publiskā telpā veltīta konference, savukārt Rundāles pilī — restaurācijai veltīta konference. Tāpat interesenti varēs apmeklēt jau ierastās TÊTE-À-TÊTE sarunas vai klausīties tās ierakstos, kas tiks nodoti Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā.

Biļešu iegāde — pasākumu norises vietās un www.bilesuparadize.lv.
 

TÊTE-À-TÊTE 2015 programma

TÊTE-À-TÊTE 2014 programma

Jaunumi

Rīgā būs skatāma vērienīga autentisku japāņu kimono performance “Maģiskais kimono”
28.08.2015.

14. septembrī plkst. 19:00 Latvijas Nacionālajā teātrī Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 2015 ietvaros notiks vērienīga autentisku japāņu kimono performance “Maģiskais kimono”. Autentiskos kimono izrādīs 85  Japānas kimono asociācijas biedri, kas Latvijā viesosies pēc īpaša spēlfilmas “Maģiskais kimono” veidotāju ielūguma. 

Unikālās autentisku kimono performances laikā Latvijas skatītāji varēs iepazīt gan daudzveidīgus mūsdienu kimono, kas atbilst dažādiem gadalaikiem, dzīves norisēm un īpašiem notikumiem, gan senos Heianas laikmeta augstmaņu tērpus un krāšņus vēsturiskus kimono, kas izgatavoti līdz pat mūsu dienām pārmantojot īpašo krāsošanas tehniku. Labs kimono ir arī dārgs – gan audums, gan tā izgreznošana (nereti ar zelta vai sudraba diegiem) ir tikai roku darbs. Parādes kimono arī mūsdienās darina tikai sava aroda meistari, kuru veikumu var dēvēt par mākslas darbu. Vēsturiskos kimono  rūpīgi glabā gan muzejos, gan tos nodod no paaudzes paaudzē kā ģimenes mantojumu.

Japāņu autentiskajam kimono piemīt maģisks šarms, elegance, kas izkopta gadsimtiem. Kimono noslēpumaini savijas mīlestības un skaistuma filosofija, stingra etiķete un meistarība. Īpašais griezumus, rūpīgas detaļas un to lietošanas likumsakarības dabiski maina nēsātāja uzvedību: kustības kļūst harmoniskas, nesteidzīgas un cēlas. Kimono prasa īpašas zināšanas un prasmes gan to ģērbjot, gan nēsājot.

Performances fragmentus iekļaus režisora Māra Martinsona topošajā filmā “Maģiskais kimono” - pirmajā Latvijas – Japānas kopražojuma spēlfilmā.

Biļetes uz performanci „Maģiskais kimono” nopērkamas visās “Biļešu Paradīze” kasēs un interneta veikalos; biļešu cena no 5 līdz 30 eiro.

No 11. septembra līdz 30. oktobrim Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 2015 ietvaros notiks jauni vērienīgi mākslas notikumi, kas iezīmēs sākumceļu uz topošo Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju un vienlaicīgi piedāvās skatītājiem spilgtus mūsdienu kultūras notikumus. TÊTE-À-TÊTE 2015 programma veidota sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Latvijas Koncertiem, Latvijas Nacionālo teātri, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri un citiem sadarbības partneriem. 

 

TÊTE-À-TÊTE 2015 ietvaros ar izcilām pēdējo gadu izrādēm sezonu atsāk “Teātris.zip”
27.08.2015.

Ar vairākiem jaunumiem LTV ēterā 29. augustā atgriežas raidījumu cikls “Teātris.zip”. Tas skatītājiem piedāvās tikai jaunākās un izcilākās teātru izrādes, kas izpelnījušās lielu auditorijas un kritiķi ievērību.

Šogad Teātris.zip izrāžu cikls iezīmē sākumu Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmai TÊTE-À-TÊTE. Pirmā sezonas izrāde - Valmieras teātra “Raudupiete” - būs skatāma jau šo sestdien.

„Teātris.zip” skatītājiem piedāvās - četras sestdienas pēc kārtas - jaunāko laikmetīgo izrāžu plejādi - Valmieras teātra “Raudupieti”, Dailes teātra “Oņeginu”, Latvijas Nacionālā teātra “Billi” un Jaunā Rīgas teātra “Fundamentālistu”. Šīs izrādes kalpo par izcilu ievadu šī gada Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmai TÊTE-À-TÊTE.

Programma norisināsies šī gada septembrī un oktobrī. Tā veidota, iesaistot jau esošos partnerus ar īpašiem pārsteigumiem un piedāvājot jaunus, grandiozus laikmetīgās kultūras notikumus. Piemēram, teātra mīļi varēs izbaudīt Jaunā Rīga teātra izrādi “Brodskis/Barišņikovs”, Latvijas Nacionālā teātra sezonas atklāšanas izrādi “Uguns un nakts” un Čehova Krievu drāmas teātra izveidoto muzikālo uzvedumu retrospekciju. Ceru, ka arī šīs izrādes tiks ar laiku iemūžinātas „Teātris.zip” ciklā kā savu laiku un teātra mākslas attīstības tendenču atspoguļotājas,” saka Elīna Vikmane, Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE direktore.

Izrādes Latvijas Televīzijas ēterā būs izvietotas skatītājiem ērtajos laikos, veidojot īpašus teātra mēnešus - izrādes būs skatāmas ik sestdienu. Lielāko daļu izrāžu varēs vērot vēl septiņas dienas pēc raidījuma arī www.ltv.lv, īpaši izveidotajā sadaļā “Teātris.zip”.

Teātris.zip rudens sezonas programmu skatiet šeit.

Borisa un Ināras Teterevu fonda veidotā izrāžu cikla "Teātris.zip" ietvaros kopš 2012. gada Latvijas iedzīvotājiem ir bijusi iespēja vērot 90 dažādu laiku Latvijas teātru labākās izrādes ierakstā un tiešraidēs. Paralēli Latvijas Televīzija veikusi Rīgas un reģionu teātru 57 labāko izrāžu ierakstus. Tās ir izrādes, kas iekļautas Latvijas kultūras kanonā, kā arī iestudējumi, kas uzskatāmi par sava laika zīmēm. Plašāk LTV mājaslapā.

“Teātris.zip” 2015. gada septembrī un oktobrī iekļautās izrādes tiek izrādītas Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE ietvaros.

 

11.septembrī sāksies vērienīga Borisa un Ināras Teterevu mākslas programma TÊTE-À-TÊTE 2015
25.08.2015.

No 11. septembra līdz 30. oktobrim Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 2015 ietvaros notiks jauni vērienīgi mākslas notikumi, kas iezīmēs sākumceļu uz topošo Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju un vienlaicīgi piedāvās skatītājiem spilgtus mūsdienu kultūras notikumus. TÊTE-À-TÊTE 2015 programma veidota sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Jauno Rīgas teātri, Latvijas Koncerti, Latvijas Nacionālo teātri, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri un citiem sadarbības partneriem.

Mākslas programma sāksies ar dāņu laikmetīgās izstādes “Ar septiņjūdžu zābakiem. Pirmā pietura – Dānija” atklāšanu Mākslas muzejā Rīgas Birža (no 12. septembra), jauniestudējuma “Uguns un nakts” pirmizrādi Latvijas Nacionālajā teātrī (11. septembrī) un autentisku japāņu kimono performanci “Maģiskais kimono” Latvijas Nacionālajā teātrī (14. septembrī).

Mākslas programmas ietvaros notiks gan izstādes un mākslai veltītās konferences - Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde “Lielāks miers, mazāks miers” (no 7. oktobra Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā), izstāde “Izcilie mākslas meistari — pagātne un mūsdienas” (no 22. oktobra Latvijas Nacionālajā bibliotēkā), starptautiska zinātniska konference Rundāles pilī (18. septembrī Rundāles pils muzejā), starptautiska mākslai pilsētvidē veltīta konference “Kas dārzā? — Māksla Rīgas zaļumā” (22. oktobrī Mākslas muzejā Rīgas birža).

Programmā ieplānoti gan koncerti - Arvo Perts. Grammy koncerts. Adam's Lament (26. septembrī Rīgas Domā) un Latvijas Radio kora 75. gadu jubilejas koncerts (6. novembrī Sv.Pētera baznīcā), gan arī vērienīgi teātra projekti - izrāde Brodskis/Barišņikovs (no 15. oktobra Jaunajā Rīgas teātrī), uzveduma “Spoks no Kentervilas” ieskats un muzikālo iestudējumu retrospekcija (29. oktobrī M.Čehova Rīgas Krievu teātrī). Mākslas programmas kulminācijā -  London Sinfonietta vienīgais koncerts Latvijā 30.oktobrī Dzintaru koncertzālē. Biļetes pieejamas pasākumu norises vietās un bilesuparadize.lv

Mākslas programma TÊTE-À-TÊTE ir viens no veidiem, kā Borisa un Ināras Teterevu fonds veicina kultūras un mākslas attīstību un pieejamību Latvijā. Borisa un Ināras Teterevu fonda Mākslas programma TÊTE-À-TÊTE pirmo reizi notika 2013. gadā, sasniedzot 75 tūkstošus interesentu. Darbības otrajā gadā TÊTE-À-TÊTE auditorija būtiski palielinājās - vairāk nekā 250 tūkstoši interesentu – gan apmeklējot norises klātienē, gan vērojot sarunu tiešraides internetā, gan arī pārraidēs televīzijā un radio. Pilna programma – www.tat.lv

Kopš 2013. gada fonds rīko arī ikgadēju mākslas programmu “Māksla publiskā telpā”. 2014. gadā Borisa un Ināras Teterevu fonds un ABLV Charitable Foundation dibina Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fondu ar mērķi par dibinātāju līdzekļiem partnerībā ar Latvijas Republikas valdību un Kultūras ministriju veikt Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecību, nodrošināt muzeja darbību, pārvaldīšanu un attīstību, tostarp Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma veidošanu, uzturēšanu un attīstību, nodrošinot muzeja pieejamību sabiedrībai. Muzeja projekta ieceres realizāciju un muzeja darbības atklāšanu fonds nodrošina līdz 2021. gada 18. novembrim.

2010.gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē. Fonda atbalstītie labdarības projektu rezultāti aptver simtiem tūkstošu iedzīvotāju Latvijā un iedzīvotājus 10 valstīs ārpus Latvijas teju visos kontinentos. Borisam un Inārai Tetereviem ir piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, abi mecenāti atzīti par Gada rīdziniekiem, kā arī ir Eiropas gada attīstībai 2015 labās gribas vēstnieki.

Mākslas festivāls "TÊTE-À-TÊTE" 2014. gadā sasniedz 250 000 interesentu
18.06.2014.

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla TÊTE-À-TÊTE ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā noritēja izcili mākslas projekti un sarunas ar izcilām personībām.

“Patiess mecenātisms izpaužas ne tikai konkrētu projektu atbalstīšanā, bet arī vēlmē ar savu ieguldījumu sagādāt mākslas baudījumu pēc iespējas plašākai auditorijai. Šis festivāls ir izcils apliecinājums tam, un es ceru, ka nākamgad tas iegūs vēl daudzveidīgākas izpausmes,” akcentē Kultūras ministre Dace Melbārde.

“Festivāla auditorija šogad būtiski paplašinājusies - šogad TÊTE-À-TÊTE sasniedza vairāk nekā 250 tūkstošu interesentu – gan apmeklējot norises klātienē, gan vērojot sarunu tiešraides internetā, gan arī pārraidēs televīzijā un radio. Mērķtiecīgā vēlme paplašināt mākslas baudītāju loku ir būtiskākā festivāla raksturiezīme,” atzīmē mākslas festivāla TÊTE-À-TÊTE vadītāja Elīna Vikmane.

„Ar patiesu prieku varam paziņot, ka mākslas programma TÊTE-À-TÊTE notiks arī 2015.gadā, un jau tagad iezīmējušies vairāki intriģējoši projekti,” stāsta mecenāts Boriss Teterevs.

2014.gadā festivāla ietvaros notika vairāku filmu pirmizrādes, laikmetīgās mākslas izstādes un koncertu pirmatskaņojumi, tika atzīmēts Rundāles pils restaurācijas noslēgums, ar īpašu audio performanci pie sava darba – Mākslas muzeja Rīgas birža simbola Gondolas – atgriezās mākslinieks Dmitrijs Gutovs, bet mākslas festivālu noslēdza leģendārā Londonas simfoniskā orķestra koncerts Latvijas Nacionālajā operā. Festivāla notikumus papildināja pasaules atzinību guvušu mākslinieku un ekspertu publiskas sarunas. Sarunu ieraksti būs pieejami www.teterevufonds.lv

2013.gadā pirmo reizi notika mākslas festivāls TÊTE-À-TÊTE. Maijā un jūnijā Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas „TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS” ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā noritēja izcili mākslas projekti un atklātās lekcijas. Pirmais TÊTE-À-TÊTE norises gads sasniedza vairāk nekā 75 tūkstošu interesentu.

Festivāla “TÊTE-À-TÊTE” sarunu ciklu noslēdz tikšanās ar Eliotu Veinbergeru
02.06.2014.

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “TÊTE-À-TÊTE” sarunu programmu noslēgs tikšanās ar mūsdienu amerikāņu literātu, politisku publikāciju autoru, ASV literatūras kritiķu balvas laureātu Eliotu Veinbergeru. Saruna “Zvaigznes, kas tās ir?” notiks 5.jūnijā plkst. 18.00 mākslas muzejā “Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē, kur šobrīd apskatāma latviešu mākslinieces Vijas Celmiņas izstāde. Sarunu vadīs publiciste, žurnāliste un tulkotāja Ieva Lešinska. Visiem sarunas apmeklētājiem – ieeja izstādē bezmaksas.

Eliots Veinbergers (Eliot Weinberger) pazīstams galvenokārt ar savām esejām, kuru raksturīga iezīme ir eksperimentālisms – negaidītas paralēles starp kultūrām un faktiem. Sausa informācija viņa darbos pēkšņi uzzied, iegūst krāsu un apjomu, mainot lasītāja priekšstatus par pasauli un mūsu vietu tajā. Veinbergera darbos savijas Borhesa “zināšanu estētika” un anglosakšu intelektuālā disciplīna, empīrisms un skepticisms. Viņa teksti ir filigrāni meistardarbi, kas vienlaikus uztverami arī kā dāsni izziņas avoti, kuros pasmelties zināšanas par kultūru, vēsturi un bioloģiju. Rakstnieku ar Latviju saista neparasts kopdarbs – ASV latviešu māksliniece Vija Celmiņa ilustrējusi E. Veinbergera poēmas “Zvaigznes” (The Stars) izdevumu. Fragmenti no šīs sadarbības ir skatāmi arī Vijas Celmiņas izstādē Mākslas muzejā “Rīgas birža”.

Saruna notiks angļu valodā, tās tiešraidi varēs vērot arī diena.lv, satori.lv un delfi.lv

Festivālā “TÊTE-À-TÊTE” – saruna ar režisoru Alvi Hermani
21.05.2014.

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “TÊTE-À-TÊTE” ietvaros notiekošās sarunu programmas ietvaros 22.maijā plkst.17:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks tikšanās ar pasaulslaveno latviešu režisoru Alvi Hermani. Sarunu „JRT. Praktiskā prāta kritika - par vakardienu un rītdienu” vadīs mākslas zinātniece Helēna Demakova. Saruna notiks latviešu valodā, tās tiešraidi varēs vērot arī portālos diena.lv, satori.lv un delfi.lv. Visiem interesentiem – ieeja bezmaksas.

Alvis Hermanis ir Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs kopš 1997. gada. Patlaban viņš ir viens no interesantākajiem un radošākajiem Latvijas teātru režisoriem, kura darbi labi zināmi arī ārpus valsts robežām. Saņēmis prestižo “Jauno režisoru projekta” (Young Directors Project) balvu par izrādi “Revidents” Zalcburgas teātra festivālā (2003) un Eiropas teātra balvu “Jauna teātra realitāte” (2007).

Hermaņa izrādēm raksturīgas spēles ar dažādiem teātra stiliem un atšķirīgu estētiku, Austrumu un Rietumu kultūras zīmēm. Viņš veido oriģinālas kombinācijas, lietojot tēlus un simbolus no pasaules kultūras un vēstures periodiem, balstoties uz savām koncepcijām, redzējumu un fantāziju.

Paralēli darbam Jaunajā Rīgas teātrī Hermanis regulāri strādā teātros ārzemēs. Pašlaik režisora darbības redzeslokā ir operas žanrs – viņa iestudējumi skatāmi uz visām prestižākajām opernamu un festivālu skatuvēm Eiropā.

Informāciju par citām sarunām skatiet šeit.

Rundāles pils restaurācijas pabeigšana
19.05.2014.

Rundāles pils 278. dzimšanas dienā - 24. maijā - tiks atklāta pilnībā restaurēta un iekārtota hercoga Ernsta Johana bibliotēka, kā arī grāfa Teodora Mēdema dāvinājumu izstāde “Kurzemes hercogiene Doroteja un grāfu Mēdemu dzimta” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde par Kurzemes hercogu Ketleru bibliotēku „Ex Bibliotheca Ducis Curlandiae”. Ar šo telpu atklāšanu noslēdzas Rundāles pils restaurācija, kuras noslēdzošais posms notika Borisa un Ināras Teterevu fonda „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 - 2014” programmas ietvaros.

Rundāles pils ir visapmeklētākais muzeja komplekss Latvijā, kas atvērts apmeklētājiem visu gadu un katru dienu. Rundāles pils ir viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ārvalstu tūristiem Latvijā, kā arī vienīgā ekskluzīvā lokācija valsts līmeņa prezentācijas pasākumiem, starptautiskiem mākslas un mūzikas festivāliem, biznesa vides prezentāciju pasākumiem.

1736. gada 24. maijā tika ielikts pils pamatakmens un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts kā Rundāles pils dzimšanas diena, kas tiek atzīmēta katru gadu 24. maijā. Apmeklētāju apskatei restaurētās telpas būs pieejams no 25. maija.

Pils restaurācijas pabeigšanai, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fondam tika izstrādāta „Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programma 2010-2014”, kuras galvenās vadlīnijas paredz vairāku telpu pilnīgu restaurāciju. To pabeidzot, Rundāles pils iegūs ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļausies pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli, līdzās Pēterhofas ansamblim pie St. Pēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.

Rīgas pilsētvides laikmetīgās mākslas darbu izstādē-skatē „Rīga smaida atkal” uzvar piecu pašmāju mākslinieku darbi
15.05.2014.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE ietvaros no 15. līdz 25. maijam Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunās piebūves 2. stāvā būs apskatāma Fonda programmas “Māksla publiskaja telpā” konkursam iesniegto darbu izstāde “Rīga smaida atkal”.

Rīga smaida atkal” – ir turpinājums “Rīga smaida” projektam. Vairums tā autoru ir piedalījušies izstādē “Sveika, galva!” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā šī gada martā un aprīlī. Konkursā tika aicināti piedalīties mākslinieki, kas spēj paust konceptuālu un reizē labestīgu vēstījumu, kurš pilsētvidē ienes domāšanas paradoksus un mūsdienīgu tēlainību. Konkursa devīze - “DOMĀTPRIEKS”! Žūrijas sastāvā darbojas Boriss un Ināra Teterevi, Māra Lāce, Aleksejs Naumovs, Juris Dambis, Helēna Demakova un Gvido Princis.

Par konkursa laureātiem tika atzīti Aigara Bikšes darbs “Meitene ar kurpi”, Ievas Rubezes “Skulptūra”, Viļņa Vītoliņa un Sanda Aišpura “Vakars uz ezera”, Brigitas Zelčas-Aišpures “Mala” un Līgas Marcinkevičas “Ziepes”. Katrs laureāts iegūs naudas balvu – 1000 eiro pēc nodokļu nomaksas, bet viņu darbi tiks iekļauti Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā “Māksla publiskajā telpā”.

“Rīga smaida atkal jau ir festivāla Tete-a-tete tradīcija, kuras pamatā ir iespēja māksliniekiem radoši domāt, sapņot, izpausties, domājot par Rīgas pilsētvidi. Esam gandarīti, ka šogad konkursā piedalās tik daudz talantīgu darbu, bet pagājušā konkursa laureātu darbi jau šogad būs redzami galvaspilsētā,” atzīmē mecenāts Boriss Teterevs.

Šī gada 30. aprīlī tika parakstīts līgums starp Rīgas Domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu un mecenātiem par ciešu sadarbību, īstenojot Teterevu fonda programmu “Māksla publiskajā telpā”. Plānots, ka jau līdz 2014. gada rudenim Rīgas pilsētvidē tiks izvietoti trīs pagājušā gada konkursa uzvarētāju darbi - Ojāra Pētersona (skulptūra “Lielā vāze”), Brigitas Zelčas-Aispures (skulptūra “Klusā daba”) un Ērika Boža (skulptūra “Soliņi”).

Festivālā “Tete-a-Tete” – sarunas ar pasaulslaveniem fotogrāfiem JH Engstrēmu un Antuānu Dagatu
13.05.2014.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-tete” sarunu programmas ietvaros notiks tikšanās ar diviem pasaulslaveniem fotogrāfiem - 14. maijā plkst. 18:00 notiks tikšanās ar zviedru fotogrāfu un World’s Best Book 2012 autoru JH Engstrēmu, bet 16. maijā plkst. 18:00 ar Magnum fotogrāfu Antuānu Dagatu. Visiem interesentiem – ieeja bezmaksas. Sarunas tiešraides varēs vērot arī delfi.lv, diena.lv un satori.lv.

Pasaulslavenais zviedru fotogrāfs JH Engstrēms (JH Engström), kura grāmata La Residence ieguvusi pasaules labākās grāmatas titulu – World’s Best Book 2012, dzimis Kārlstādē (Zviedrija), bet pašlaik dzīvo un strādā Parīzē (Francija) un Vermlandē (Zviedrija). Mākslinieks ir ne tikai pasaulē atzīts fotogrāfs, bet arī dokumentālo filmu režisors un fotoalbumu autors. Viņa darbi atrodas tādu muzeju kolekcijās kā Saatchi Gallery (Lielbritānija), Stokholmas Modernās mākslas muzejā (Zviedrija), Hjūstonas Daiļo mākslu muzejā (ASV), Musée Niepce (Francija). 2012. gadā J.H. Engstrēms Parīzē nodibināja savu foto meistarklasi Atelier Smedsby. Engstrēma radošajam rokrakstam piemīt īpaši izteikts subjektīvisms, viņa fotogrāfiju pamatslānī, pašā sirdī ievītas smalkas, intīmas attiecību stīgas ar darbu varoņiem. Kritiķis Mārtins Jeiki par Engstrēmu darbiem saka, ka tie iedarbojas kā “atmiņu pārlūkošanas seanss”.

Sarunu vada fotogrāfs Imants Gross, tā notiks angļu valodā.

Pasaulslavenais franču fotogrāfs Antuāns Dagata (Antoine D'Agata) pazīstams kā raw insider (raw – jēls, neapstrādāts; insider – iekšējais, savējais) stila mākslinieks. Dagata nu jau 20 gadu atrodas ceļā, fiksēdams dzīves pelēko zonu – to, kur viss notiek kā uz naža asmens, viņa darbu varoņi ir bezpajumtnieki, prostitūtas, narkomāni, dzīves atstumtie. Antuāna Dagatas fotogrāfijas atgādina ekspresīvu glezniecību – bez fotošopa un apstrādes, jo katra viņa notvertā dzīves milisekunde ir kā spilgts mākslas darbs. D’Agata ir meistarīgs šādu mirkļu zvejnieks. Dzimis Marseļā, 20 gadu vecumā pameta Franciju un joprojām aktīvi ceļo pa pasauli. Fotogrāfijas pamatus apguvis Ņujorkā pie Nanas Goldinas un Larija Klārka. No 2008. gada Magnum Photos biedrs. Vairāku grāmatu autors un filmu režisors.

Sarunu vada kuratore Maija Rudovska.Saruna notiks angļu valodā.

Informāciju par citām sarunām skatiet šeit.

"Zinātnes neatņemama daļa ir radošais process". Klātienes saruna ar Vjačeslavu Kaščejevu 7.maijā plkst.18:00
06.05.2014.

''Zinātnes neatņemama daļa ir radošais process. Tieši radošums ir pamatelements, kas vieno mākslu un zinātni. Kad ir jāizdomā kas pilnīgi jauns, tieši tas ir pamatizaicinājums, ar ko saskaras gan zinātne, gan māksla'' intervijā "Delfi.lv" saka kvantu fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs. Jau 7. maijā, plkst.18:00 Mākslas muzejā "Rīgas Birža" viņš piedalīsies sarunā ''Mīts par kvantu'', kura norit Borisa un Ināras Teterevu fonda organizētā mākslas festivāla "Tete-a-Tete" ietvaros. Sarunu tiešraidē varēs skatīties ar www.diena.lv, www.satori.lv un www.delfi.lv.

Vjačeslavs Kaščejevs veic pētījumus kvantu fizikā. Pērn viņš vienīgais no Austrum un Centrāleiropas saņēmis Pasaules Ekonomikas foruma balvu, kurai izvirza pasaulē spēcīgākos jaunos zinātniekus (ne vecākus par 40 gadiem), kuru zinātniskais ieguldījums un tehnoloģiskās inovācijas ir būtisks pagrieziens pasaules attīstībā. V. Kaščejeva lielākie sasniegumi gūti pētot kvantu nanoelektroniku.Viņš Latvijas Universitātē strādā pie kvantu sūkņu teorijas. Teorija ir pierādīta eksperimentāli un kļuvusi par pamatu jaunai kvantu ierīču klasei, kas tiek pielietotas Eiropas lielvalstu galvenajās metroloģijas laboratorijās. Ar laiku kvantu sūkņi varētu skaitīs atsevišķus elektronus tik precīzi, ka kļūs par labāko strāvas etalonu, ļaujot zinātnei pāriet uz jaunu strāvas mērvienības ampēra definīciju. Vairāk par V. Kaščejeva darbu un aizrautību lasiet LU žurnāla Alma Mater intervijā - "Grūti saprast, kas ir aiz debess malas!".

Gaismas pils Imanta Ziedoņa zālē pasniedz apbalvojumu "Laiks Ziedonim"
03.05.2014.

Sestdien, 3. maijā, atzīmējot Imanta Ziedoņa 81. dzimšanas dienu, tiek cildināti pirmie pieci apbalvojuma "Laiks Ziedonim" saņēmēji. Apbalvojuma ideja izlolota pirms vairākiem gadiem kopā ar dzejnieku, un šogad tas pirmo reizi tiek pasniegts.

Apbalvošanas ceremonija noritēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas - Gaismas pils - Imanta Ziedoņa zālē. Pasākuma norisi ierakstā skatiet Latvijas Televīzijas tīmekļa vietnē šeit.

Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" šī gada sākumā aicināja apbalvojumam pieteikt un pieteikties tādus cilvēkus, kuri parādījuši izcilību jaunradē jomās, kas dzejniekam ir bijušas svarīgas. Meklējot apbalvojuma ieguvējus, personības un viņu padarītais tika vērtēts Imantam Ziedonim svarīgu vērtību kontekstā - izcilība, degsme, sūtība, stāja, veiksme, savpatība. Lai spētu to veikt, I.Ziedoņa fonds "Viegli" aicināja iesaistīties cilvēkus, kas ir kompetenti nomināciju jomās, vai pārredz un pārzina nozares aktualitātes, nosaucot viņus par šīs nozares vizionāriem.

Apbalvojums "Laiks Ziedonim" 2014. gadā pasniegts piecās nominācijās:

  • Apbalvojums zinātnē "Taureņu uzbrukums" - Vjačeslavam Kaščejevam. Pasniedz par sasniegumiem kādā akadēmiskā nozarē, kurā Latvijā tiek pasniegts doktora grāds.
  • Apbalvojums Novadpētniecībā "Kedas" - Slišānu saimei. Pasniedz par sasniegumiem lokālu teritoriju (novada, ciema, pagasta, pilsētas utt.) izpētē, veicinot latviskumu un iesakņotību.
  • Apbalvojums Tautsaimniecībā "Zemi es mācos" - Jānim Nīmanim. Pasniedz par sasniegumiem latviskā saimniekošanā, komercdarbībā, kas balstīta Latvijas tautas resursos un tradīcijās.
  • Apbalvojums nominācijā Bērni un jaunieši "Rabarbers" - Ilgai Ivanovai. Pasniedz par izciliem sasniegumiem tiks cildināti bērni un jaunieši, vai arī cilvēki, kas izcili veic savu darbu, darbojoties ar bērniem un jauniešiem.
  • Apbalvojums nominācijā Dzīve literatūrā "Bize" - Andim Vilkam. Pasniedz personībai par izciliem sasniegumiem radot, tulkojot, mācot, izplatot vai izdodot latviešu literatūru.

Skatiet arī raidījuma "Viss notiek" sižetu par 2014. gada laureātiem.

Katrā nominācijā laureāts saņems cildinājuma apliecinājumu, Olgas Šilovas veidoto statueti un 3000 eiro, pēc visu nodokļu nomaksas. Par naudas balvas fondu rūpējas Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Tāda pati statuete tiks dāvināta arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un tā atradīsies pie ieejas Imanta Ziedoņa zālē.

Pirmā saruna ar Dmitriju Gutovu. 30.aprīlī 16:00
29.04.2014.

Ilmāra Šlapina saruna ar mākslinieku Dmitriju Gutovu notiks 30.aprīlī plkst.16:00 mākslas muzejā “Rīgas Birža”, sarunai sekos audioinstalācijas „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem” noklausīšanās. Šo audioinstalāciju mākslinieks veido speciāli mākslas festivālam “Tete-a-tete”, tā iecerēta kā tēlaini papildinājums viņa radītajam un muzeja ekspozīcijā aplūkojamajam mākslas darbam „Gondola”. Kopš 2012. gada Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ātrijā ir iespējams aplūkot objektu, kas līdzinās sastingušam, īstas Venēcijas gondolas sprādziena mirklim – Borisa un Ināras Teterevu fonda dāvināto pasaulē ievērojamā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova speciāli muzejam veidoto „Gondolu”.

Dmitrijs Gutovs piederīgs laikmetīgās mākslas pārstāvju paaudzei, kas sevi pieteica 20. gadsimta 90. gadu sākumā un kurai pieskaitāmi arī tādi laikmetīgās mākslas meistari kā Anatolijs Osmolovskis, Oļegs Kuļiks, Olga Černišova, Vladimirs Dubosarskis un Aleksandrs Vinogradovs.

Dmitrijs Gutovs aizrautīgi darbojas ar aizmirstiem vai nežēlastībā kritušiem mākslas fenomeniem, ar visu, ko tagadne noliedz kā neatbilstošu kultūras procesu maģistrālēm. Pastiprināti interesējas par nepopulāriem filozofijas virzieniem, teorijām un tekstiem (Markss, Hēgelis), no padomju kultūras pelniem izceļ un popularizē marksista Mihaila Lifšica filozofisko mantojumu, meklē iedvesmu Boisa grafikās un Rembranta skicēs, ķīniešu kaligrāfijā un 50.–60. gadu padomju žurnālu grafikas dizainā, pareizticīgo ikonās un sengrieķu vāžu sižetos. Radikalizē un ironizē. Vispārina un konkretizē.

Mākslinieka kontā ir dalība Venēcijas biennālēs (1995, 2007, 2011), izstādēs Documenta (2007), Manifesta (1996), Volta (2009), biennālēs Stambulā (1992), Valensijā (2001), Sidnejā (2006) un Šanhajā (2012), kā arī daudzās mūsdienu krievu mākslas izstādēs. Viņa darbi bijuši izstādīti nozīmīgākajās izstāžu zālēs Krievijā (Tretjakova galerija, Krievu muzejs), ASV (Gugenheima muzejs), Francijā (Luvra), Somijā (KIASMA) u.c. Dmitrijs Gutovs strādā gandrīz visos laikmetīgās mākslas žanros – glezniecībā, fotogrāfijā, video, multimedijos, veido instalācijas, rīko performances, turklāt vēl raksta, studentiem lasa lekcijas un kūrē M. Lifšica institūta darbību.

Saruna notiks krievu valodā. Ieeja bezmaksas.

Informāciju par citām sarunām skatiet šeit

Mākslas festivālā “TÊTE-À-TÊTE” - sarunas ar izcilām personībām
29.04.2014.

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-Tete” ietvaros notiks īpaša sarunu programma, kurā jebkuram interesentam klātienē un videotiešraidēs būs iespēja satikties ar izcilām personībām, kuras veido mūsdienu kultūras procesus: pasaulsaveno latviešu režisoru Alvi Hermani (22. maijs, plkst.17:00, Latvijas Nacionālā bibliotēka), Krievijas mākslinieku, “Rīgas Biržas” mākslas darba “Gondola” autoru Dmitriju Gutovu (30.04. plkst.16:00, Rīgas Birža), mūsdienu fotomākslas meistariem zviedru fotogrāfu J.H. Engstrēmu (14. maijs, plkst.18:00, Latvijas Nacionālā bibliotēka) un franču fotogrāfu Antuānu D’Agatu (16. maijs, plkst.18:00, Latvijas Nacionālā bibliotēka), mūsdienu amerikāņu literātu, ASV literatūras kritiķu balvas laureātu Eliotu Veinbergeru (5. jūnijs, plkst.18:00, Rīgas Birža), un Latvijas Universitātes pasniedzēju, azartisku un atraktīvu zinātnes popularizētāju Vjačeslavu Kaščejevu (7.maijs, plkst.18:00, Rīgas Birža). Visas sarunas ir bezmaksas, tās būs skatāmas arī interneta tiešraidēs www.diena.lv, www.satori.lv un www.delfi.lv.

„Šī gada programmu raksturo notikumu augstā mākslinieciskā kvalitāte un vienlaikus arī pieejamība cilvēkiem. Sarunas tete-a-tete gaisotnē ir iespēja tuvplānā un klātienē iepazīt izcilas personības, viņu pasaules uztveri un uzskatus, arī sniegs iespēju uzdot jautājums, ” akcentē mākslas festivāla TÊTE-À-TÊTE vadītāja Elīna Vikmane.

Plašāki apraksti par sarunu personībām šeit.

Mūzikas akadēmijā atklāj Latvijā būvētas trīsmanuāļu ērģeles
27.04.2014.

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-Tete” ietvaros Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) 25. aprīlī atklāja atklātas jaunuzbūvētās trīsmanuāļu romantiskā stila ērģeles.

Šīs ir pirmās Latvijas pēckara vēsturē pilnīgi no jauna uzbūvētās ērģeles, kas veidotas Latvijas vajadzībām un kuru būvi realizējuši Latvijas ērģeļu būvētāji- Ugāles ērģeļbūves darbnīca. Pēdējās pilnīgi jaunas stabuļu ērģeļu Latvijā uzbūvētas tikai 1937. un 1972. gadā, pārējie instrumenti uzskatāmi par iepriekšējo ērģeļu rekonstrukciju vai arī tie pārvesti no citām valstīm. Tādēļ tādēļ Mūzikas akadēmijas jaunais ērģeļbūves projekts ir rets un nozīmīgs Latvijas kultūrvēstures notikums.

Skatiet fotogrāfijas no atklāšanas svinīgās ceremonijas.

“Līdz šim ērģeļspēles studentu darbs mūzikas akadēmijā pamatā notika pie diviem nolietotiem divmanuāļu instrumentiem. Sevišķi apgrūtināta bija romantiskā laikmeta un mūsdienu repertuāra kvalitatīva apguve šai mūzikai mazpiemēroto instrumentu dēļ, līdz ar to studentiem pieejamie mācību instrumenti nenodrošināja mūsdienu izglītības standartiem atbilstošas vingrināšanās iespējas un nedeva iespēju sagatavot reģistrācijas un manuāļu ziņā sarežģītās programmas, kas jāspēlē Rīgas Domā, beidzot savas studijas,” stāsta prof. Vita Kalnciema.

Kopš Latvijas Mūzikas akadēmijas jeb toreizējās Konservatorijas dibināšanas vienmēr ir pastāvējusi Ērģeļu klase. To dibinājis ērģelnieks Pauls Jozuus – Jāzepa Vītola līdzgaitnieks un draugs jau kopš Pēterburgas laikiem. Pēterburgā P.Jozuus studēja konservatorijā, dziedāja Vītola vadītajā korī un viņus abus vienoja sirsnīga draudzība, vēlāk – arī kopīgas darba gaitas. Kad Vītols tika aicināts uz Latviju dibināt Konservatoriju, Pauls Jozuus arī devās uz Rīgu. Vītols kļuva par rektoru, Pauls Jozuus - pirmais Ērģeļu klases vadītājs. Telpā, kur tagad iebūvētas jaunās ērģeles, viņš tolaik strādāja ar saviem ērģeļspēles studentiem.

Iepriekš šajā telpā atradies Latvijas ērģeļbūvētāja H.Kolbes darbnīcā 1934. gadā būvētais instruments. Šī instrumenta pneimatiskās sistēmas traktūra, šodienas acīm raugoties, vairs neatbilda pasaules mūzikas augstskolu kvalitātes rādītājiem. Ērģeļspēles klase līdz pagājušajai vasarai bija varbūt vienīgā telpa akadēmijā, kas kopš pēckara gadiem palikusi bez remonta. Lai sagatavotos jauno ērģeļu uzņemšanai, tajā notikuši vērienīgi atjaunošanas darbi, iebūvēti telpas klimata un mitruma mērītāji.

2010. gada septembrī JVLMA saņēma ziedojumu no Vācijā dzīvojušās ērģelnieces Irēnes Narvaites Mantojuma fonda. Tā kā bijusī JVLMA studente Irēne Narvaite pati ir ērģelniece un J. Vītola studente, tika nolemts šo mantojumu izlietot, uzbūvējot jaunas ērģeles esošo neremontējamo ērģeļu vietā. Šim piemēram sekoja vēl vairākas organizācijas, kas ar saviem ziedojumiem palīdzēja JVLMA īstenot šo grandiozo projektu. JVLMA saņēma ziedojumus no – Latviešu ērģelnieku ģildes Amerikā, Latviskā Mantojuma fonda Bostonā (ASV) un ērģelniece Karīna Gutberga, liekot pamatu vērienīgai trīsmanuāļu mehānisko stabuļu ērģeļu būvei JVLMA. Līdzekļi tika iegūti arī no ērģeļu maratonkoncerta, kas notika Rīgas Domā un Raimonda Paula ziedojumu koncerta.

Vērienīgu atbalstu JVLMA sniedzis Borisa un Ināras Teterevu fonds, bez kura palīdzības projekts, iespējams, būtu apstājies pusceļā. Jauno ērģeļu atklāšana un tai sekojošais svinīgais koncerts notiks Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-Tete” ietvaros.

Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pasaules pirmatskaņojums
16.04.2014.

„Latvijas Koncerti” aicina klausītājus koncertu - Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pasaules pirmatskaņojumu 26. aprīlī Rīgas Domā. Oratorijas atskaņojumā piedalīsies soprāns Inga Šļubovska, tenors Aleksandrs Antoņenko, Valsts Akadēmiskais koris „Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, pie diriģenta pults stāsies Lielās mūzikas balvas 2013 laureāts Jānis Liepiņš. Koncertu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds Mākslas festivāla „Tete-a-Tete” ietvaros un nodibinājums „Rīga 2014”.

„Oratorijas pamatā ir stāsts par kādu notikumu pēc spēcīgās zemestrīces Japānā. Glābēji, drupās meklējot izdzīvojošos, atrada sievieti. Viņa jau bija mirusi zem drupām un glābēji devās tālāk, bet kaut kas lika viņiem atgriezties. Sieviete gulēja netipiskā pozā – uz ceļiem, kā lūgdamās. Izrādās ar savu ķermeni viņa aizsedza bērniņu, kurš palika dzīvs. Bērniņam blakus bija telefons ar īsziņu: Ja tu izdzīvosi, atceries, – es tevi mīlu... Izlasot šo stāstu interneta dzīlēs un emocionāli līdzpārdzīvojot par mātes mīlestību spēku un spēju ziedot dzīvību, sapratu, ka rodas ideja, kuras muzikālais ietērps ir oratorija – žanrs ar teicēja vārdiem, kas virza darbības līniju, sižetu, un dziedājumiem,” stāsta komponists Zigmars Liepiņš. Oriģināltekstu autore Andra Manfelde, skaņdarbā izmantoti arī Bībeles psalmu fragmenti.

Diriģents Jānis Liepiņš: ''Tas ir emocionāli aizkustinošs stāsts, kas nevar atstāt vienaldzīgu. Lielais mūziķu sastāvs - orķestris, koris, solisti, ērģeles - nepieciešams tādēļ, lai varētu parādīt Dieva varenību un dzīves likteņa neizbēgamību, kad esi bezspēcīgs dabas stihijas priekšā, kā arī patieso mīlestību, kas vieno māti un viņas bērnu. Manuprāt, oratorija varētu būt viens no mana tēva labākajiem darbiem.''

Komponists un Latvijas Nacionālās operas direktors Zigmars Liepiņš (1952) savā daiļradē pievērsies rokmūzikas žanram, komponējis mūziku teātra izrādēm, operas, simfoniskos, kora un vokāli simfoniskos opusus. Kopš 1987. gada ir Latvijas komponistu savienības biedrs. Saņēmis Triju zvaigžņu ordeni (IV šķira, 2002) un Latvijas Lielo mūzikas balvu (par operu Parīzes Dievmātes katedrāle, 1997).

"Splendid Palace" - dokumentālā filma "Teritorija Vija Celmiņš"
10.04.2014.

10. aprīlī plkst. 19.00 kinoteātrī “Splendid Palace” Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-Tete” un Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notiks dokumentālās filmas “Teritorija Vija Celmiņš” pirmizrāde. Filma veidota Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, producente Antra Cilinska, operators Aleksandrs Grebņevs. Skatiet filmas videopieteikumu.

Vija Celmiņš ir latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe, kura ieguvusi pasaules atzinību, pateicoties savam īpašajam rokrakstam – bezgalīgā plašuma (okeāns, zvaigžņotā debess, tuksnesis) atveidojumam. Viņas darbi iekļauti nozīmīgākajās modernās mākslas kolekcijās pasaulē, piemēram, Metropolitēna muzejā Ņujorkā, Pompidū centrā Parīzē u.c. Dokumentālā filma “Teritorija Vija Celmiņš” atklāj mākslinieces radošo procesu, kā arī viņas unikālo personību. Filmēšanas grupa Viju Celmiņš apmeklēja Ņujorkā un Longailendā, kur tai bija ne tikai ekskluzīva iespēja vērot mākslinieces darba procesu, bet arī tikties ar viņas domubiedriem un būt klāt Ņujorkas mākslas notikumos.

Par pieredzi, veidojot filmu, režisors Olafs Okonovs stāsta: “Vija ir unikāla, neatlaidīga, pat spītīga. Vienmēr ticējusi sev un nav baidījusies atrasties savrup. Gadu desmitiem viņa ir neatlaidīgi strādājusi un guvusi milzu panākumus. ASV 60. gados māksliniecei sievietei, turklāt ienācējai, Amerikā bija ļoti grūti sevi pierādīt. Vija ir vērotāja, kas, manuprāt, ir latviska īpašība. Viņa vēro dabu: putnus, tuksnesi, jūru. Mākslā tas parādās kā iekšējs vērojums. Vija rada citu realitāti, kas sniedzas pāri prāta robežām.”

No 11. aprīļa dokumentālā filma “Teritorija Vija Celmiņš” skatāma Pasākumu centrā “Splendid Palace”, avukārt Mākslas muzejā "Rīgas Birža" aplūkojama personālizstāde “Dubultā realitāte” (līdz 22. jūnijam).

Dokumentālā filma "Teritorija Vija Celmiņš" tapusi, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda, ASV vēstniecības Latvijā, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un Nodibinājuma “Rīga 2014” atbalstam.

Pie skatītājiem nonāk spēlfilma "OKI - okeāna vidū"
09.04.2014.

No 11. aprīļa Latvijas kinoteātros skatāma režisora Māra Martinsona jaunā spēlfilma ‘’OKI – okeāna vidū’’, kurā filmējusies starptautiska aktieru komanda - japāņu aktrise Kaori Momoi, latviešu aktieris Andris Bulis, austrāliete Hanna Levjēna, bet filmas mūzikas autors ir ASV Kinoakadēmijas biedrs Viljams Goldšteins.

Miljonu apdzīvotajā metropolē Losandželosā jauns bijušais nekustamā īpašuma brokeris Robs (Andris Bulis) uzsāk sekot dīvainai japāņu sievietei Oki (Kaori Momoi). Robs ievērojis, ka noslēgtā sieviete bieži maina savu dzīvesvietu, un, apsekojot pāris no tām, kļūst gluži paranoisks, līdz savā izmeklēšanā iesaista arī draudzeni Viliju (Hanna Levjēna). Visai drīz viņi nonāk aci pret aci ar Oki pagātni un lāstu, kas liek pārvērtēt arī viņu pašu pagātni un kardināli maina viņu nākotni...

V.Goldšteina mūzika jaunajai filmai ir radusies improvizācijas rezultātā filmēšanas laukumā. To vēlāk papildinājis un aranžējis Rihards Zaļupe

Oki - okeāna vidū veidota kā vairāku filmu producēšanas kompāniju (Krukfilms, VFS Films un Nodibinājums MM art) sadarbības projekts. Filma tapusi, lielākoties pateicoties privātām investīcijām, savukārt pēcapstrādes posmam nepieciešamo finansējumu nodrošinājis Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Ar izstādi “Sveika, galva!” ievada mākslas festivālu TÊTE-À-TÊTE
10.03.2014.

No 12.marta līdz 22.aprīlim Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā būs skatāma izstāde “Sveika, galva!”, kurā apvienots vairāku paaudžu Latvijas mākslinieku veikums. Izstāde ievada Borisa un Ināras Teterevu mākslas festivālu TÊTE-À-TÊTE.

Retu reizi Latvijā vienā izstādē iespējams ieraudzīt gandrīz visus mūsdienu mākslas medijus – glezniecību, grafiku, zīmējumu, tēlniecību, fotogrāfiju, instalāciju, objektus, video, tekstu, mūziku, kino un teātra scenogrāfiju. Izstādes koncepcijas pirmsākumi meklējami 2013. gada pavasarī, kad notika konkursa “Rīga smaida” izstāde Latvijas Mākslas akadēmijā.

Izstādē būs skatāmi Māras Brīves, Evelīnas Deičmanes, Kristas un Reiņa Dzudzillo. Indriķa Ģelža, Alvja Hermaņa, Monikas Pormales, Maijas Kurševas, Lienes Mackus, Līgas Marcinkevičas, Anetes Meleces, Lailas Pakalniņas, Ojāra Pētersona, Kaspara Rolšteina, Ievas Rubezes, Viļņa Vītoliņa, Brigitas Zelčas-Aispures un kopas „Skate” darbi.

„Izstādē savijas tradīcija un novatorisms, tiek apliecināta tēlainība un stāstījums. Skatītājs tiek cienīts, ar viņu nespēlē paslēpes. Šajā mākslinieciskajā daudzbalsībā netrūkst nedz personisku motīvu, nedz atsauču uz plašākām sociālām parādībām. Mākslinieki nebaidās būt naivi un smeldzīgi, nevairās apliecināt acumirkļa atklāsmi, brīnumu, izmisumu, prieku un izpratni par dabas un kultūras ritmiem un ritiem. Šīs izstādes kontekstā galva ir sarežģīta fiziskā ķermeņa daļa, kurā domā vai arī nedomā,” par topošo izstādi stāsta kuratore Helēna Demakova.

Izstādei „Sveika, galva!” tika izveidoti 20 jauni darbi vai darbu kopas, kā arī iekļauti daži senāk veidoti mākslas darbi, lai dotu nelielu ieskatu Latvijas laikmetīgās mākslas ideju attīstībā. Īpaša zona atvēlēta arī eksperimentiem - Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Ojāra Pētersona un viņa audzēkņu – Vizuālās komunikācijas nodaļas studentu – darbu saspēle ar kopīgo nosaukumu “Skate”.

Izstādes kuratore Helēna Demakova, izstādes direktore Līga Marcinkeviča, izstādes dizaina autors Ojārs Pētersons. Laikmetīgās mākslas izstādes tapšanu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds, VAS “Latvijas Dzelzceļš” un “Trasta komercbanka".

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs atrodas Rīgā, Uzvaras bulvāri 2A. Izstāde apskatāma otrdienās, trešdienās, piektdienās, sestdienās no plkst.10:00 līdz 17:00, ceturtdienās no plkst.10:00 līdz 20.00, svētdienās no plkst.10:00 līdz 16:00.

2013.gadā pirmo reizi notika mākslas festivāls TÊTE-À-TÊTE. Maijā un jūnijā Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā noritēja izcili mākslas projekti un atklātās lekcijas. Pirmais TÊTE-À-TÊTE norises gads sasniedza vairāk nekā 75 tūkstošu interesentu. 

Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivālā TÊTE-À-TÊTE – spožu notikumu izlase un spilgtas personības
03.03.2014.

Šogad vairāk nekā divus mēnešus noritēs otrais Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāls „TÊTE-À-TÊTE”, kas aizsāksies 12.martā ar Latvijas mākslinieku laikmetīgās mākslas izstādi “Sveika, Galva!” un noslēgsies 25.maijā ar Londonas Simfoniskā orķestra koncertu Latvijas Nacionālajā opera. Šogad gan klātienē, gan televīzijas, interneta un radio tiešraidēs mākslas mīļotāji varēs baudīt rūpīgi atlasītu starptautiskas nozīmes notikumu izlasi.

“Rīga šogad ir uzmanības centrā – Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss ir gan liela atbildība, gan īpašs tramplīns daudziem drosmīgiem kultūras projektiem. Vēlamies, lai Rīga iekaro kultūras metropoles statusu ilgtermiņā. Tāpēc TÊTE-À-TÊTE ietvaros būtiska loma būs gan notikumiem ar kultūrvēsturisku skanējumu, gan norisēm ar būtisku nozīmi nākotnes pilsētvidē. Piemēram, uzsākot mūsu fonda darbību, viens no pirmajiem projektiem bija programma Rundāles pils restaurācijas pabeigšana. Šogad festivālā TÊTE-À-TÊTE būsim liecinieki vēsturiskam, 50 gadus gaidītam Imanta Lancmaņa lolotam brīdim – Rundāles pils restaurācijas noslēgumam. Mūsu fonds atbalsta vai palīdz atvest arī izcilus, pat elitārus mākslas notikumus un tete-a-tete sarunas ar māksliniekiem sniedz kontekstu un iespēju interpretēt šos kultūrvēsturiskos vai tieši otrādi – laikmetīgos notikumus un mākslas darbus,” saka mecenāts Boriss Teterevs.

„Šī gada programmu raksturo notikumu augstā mākslinieciskā kvalitāte un vienlaikus arī pieejamība cilvēkiem. Festivāla programmas mākslinieki un notikumi ir starptautiski konvertējami. Ar Fonda atbalstu uz Latviju tiks atvesti pasaulslaveni vārdi, bet Latvijas mākslinieki iegūs tramplīnu starptautiskai atpazīstamībai. Savukārt pieejamību iegūsim ar interneta tiešraidēm, radio un televīzijas ierakstiem, kas bez maksas būs pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem,” akcentē mākslas festivāla TÊTE-À-TÊTE vadītāja Elīna Vikmane.

Festivāla ietvaros notiks vairākas filmu pirmizrādes, laikmetīgās mākslas izstādes un koncertu pirmatskaņojumi, tiks atzīmēts Rundāles pils restaurācijas noslēgums, ar īpašu audio performanci pie sava darba – Mākslas muzeja Rīgas birža simbola Gondolas – atgriezīsies mākslinieks Dmitrijs Gutovs, bet mākslas festivālu noslēgs leģendārā Londonas simfoniskā orķestra koncerts Latvijas Nacionālajā operā. Festivāla notikumus papildinās pasaules atzinību guvušu mākslinieku publiskas diskusijas.
 

Borisa un Ināras Teterevu fonds

2013.gadā pirmo reizi notika mākslas festivāls TÊTE-À-TÊTE. Maijā un jūnijā Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā noritēja izcili mākslas projekti un atklātās lekcijas. Pirmais TÊTE-À-TÊTE norises gads sasniedza vairāk nekā 75 tūkstošu interesentu.

2010. gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā. 2013. gadā fonds atbalstījis 170 labdarības iniciatīvu visā Latvijā, aptverot vismaz 150 iedzīvotāju. 2011. gadā Borisam un Inārai Tetereviem piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, bet pēc gada abi mecenāti atzīti par Gada Rīdziniekiem.
 

Mākslas festivāla TÊTE-À-TÊTE notikumu izlasē iekļauti:

13.03. – 22.04.
Laikmetīgās mākslas izstāde „SVEIKA, GALVA!”
(Laila Pakalniņa, Monika Pormale, Ojārs Pētersons, Alvis Hermanis, Indriķis Ģelzis, Maija Kurševa, Evelīna Deičmane, Vilnis Vītoliņš u.c.)
Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs

08.04. – 11.05.
Spēlfilmas „OKI – OKEĀNA VIDŪ” pirmizrāde
(Māris Martinsons, Kaori Momoi, Andris Bulis, Viljams Goldšteins u.c.)
Kino Citadele

10.04. – 22.06.
Dokumentālā filma „VIJA.CELMINS” pirmizrāde
(Vija Celmins, Olafs Okonovs, Elita Ansone, Antra Cilinska u.c.)
Splendid Palace, Mākslas muzejs Rīgas birža

25.04
JVLMA jauno trīsmanuāļu ērģeļu atklāšana un koncerts
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija

26.04
„Transcendentāla Oratorija” pirmatskaņojums
(Zigmārs Liepiņš, Andra Manfelde, Aleksandrs Antoņenko, Inga Šlubovska, Gundars Āboltiņš, Tālivaldis Deksnis, Roberts Hansons, VAK Latvija, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, diriģents - Jānis Liepiņš)
Rīgas Doms

30.04.-01.06.
Laikmetīgā audio instalācija „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem”
(Dmitrijs Gutovs)
Mākslas muzejs Rīgas birža, ātrijs

08.05 – 30.05
„Kaimiņi”. Rīgas Fotomēnesis 2014. Urban Viewfinders
(Kaspars Podnieks, Arnis Balčus, Evelīna Deičmane, Ieva Raudsepa, Ilze Vanags)
100 pieturvietās visā Rīgā

15.05. – 25.05.
Laikmetīgās mākslas figuratīvo darbu skate - izstāde „Rīga smaida atkal”
Latvijas Mākslas akadēmija

25.05.
Londonas simfoniskā orķestra koncerts
(diriģents – Daniels Hārdings)
Latvijas Nacionālā opera
 

Sākot ar 25.maiju
Pēc atklāšanas pilnībā restaurēta Rundāles pils kļūst pieejama apmeklētājiem

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS notikumi sasniedz 75 000 interesentu
19.06.2013.

Maijā un jūnijā Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā noritēja izcili mākslas projekti un atklātās lekcijas. Pirmais TÊTE-À-TÊTE norises gads sasniedza vairāk nekā 75 tūkstošu interesentu.

„Jaunu tradīciju un kultūras notikumu rašanās ir neparasts brīdis ar atbildību, risku un īpašu radošu kņudoņu pakrūtē. Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programma TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ievibrēja īpašu noskaņu, emocionālu tonusu un neizmērojamu pievienoto vērtību, jo ļāva raudzīties uz mākslas projektiem ne tikai tradicionālā veidā – apmeklējot tos, bet arī ieskatīties paša procesa sākotnē kultūras personību atvērtajās lekcijās,” vērtē Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas vadītāja Selga Laizāne.

„TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ir notikums, kura raksturojums ir īss – pie mums ir notikusi sava veida Venēcijas biennāle – īsā laika periodā Rīgā viesojās daudzas pasaules līmeņa personības un notikumi. Mākslas programma rekomendējama gan nozares profesionāļiem, gan studentiem, gan interesentiem,” atzīmē radošo industriju eksperte, Latvijas Kultūras akadēmijas docente Leonarda Kļaviņa-Ķestere.

„Ar patiesu prieku varam paziņot, ka Mākslas programma TÊTE-À-TÊTE notiks arī 2014.gadā, un jau tagad iezīmējušies vairāki projekti, kuru noslēgumu varēsim kopīgi svinēt nākamajā gadā,” atzīmē mecenāte Ināra Tetereva.

Žūrijas komisija lēmusi par četriem labākajiem izstādes - konkursa „Rīga smaida” darbu projektiem
07.06.2013.

Žūrijas komisija izvērtēja Rīgas pilsētvides laikmetīgās mākslas darbu izstādei - konkursam „Rīga smaida” iesniegtos 17 darbus un lēma par četriem labākajiem darbu projektiem, kas tiks virzīti tālāk īstenošanai pilsētvidē.

Par labākajiem darbiem tika atzīti Andra Brežes „Piemineklis dūmiem”, Ojāra Pētersona „Lielā vāze”, Brigitas Zelčas –Aispures „Klusā daba” un Ērika Boža „Soliņi”. Žūrijas īpašo atzinību par idejas oriģinalitāti izpelnījās Ojāra Pētersona projekts „Granīta lodes”.

Par labākajiem darbiem lēma sešu žūrijas locekļu komisija, kuras sastāvā bija mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, LNMM direktore Māra Lāce, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors prof. Kristaps Zariņš un izstādes kuratore Helēna Demakova.

Pēc darbu izvērtēšanas žūrijas loceklis Kristaps Zariņš novērtēja, ka, pateicoties privātai iniciatīvai, māksliniekiem ir iespēja būt vajadzīgiem sabiedrībai. K. Zariņš uzskata, ka žūrijas komisija izšķīrās par projekta idejai visatbilstošākajiem darbiem, lai gan visi iesniegtie darbi bija dziļi inteliģenti, domāt rosinoši un toleranti provokatīvi. Māra Lāce piekrīt, ka konkurss par objektu radīšanu pilsētvidē ir lieliska ideja, jo šāda veida darbi netiek veidoti bez konkrēta pasūtījuma. M. Lāce tic, ja izdotos risināt izvēlēto četru objektu izvietošanu pilsētā, tad laimīgi būtu gan rīdzinieki, gan Rīgas viesi, jo Rīgas pilsētvidē laikmetīgā mākslas klātbūtne ir salīdzinoša maza. Savukārt Helēna Demakova, „Rīga smaida” izstādes- konkursa kuratore, cer, ka pēc precizējumiem un saskaņošanas, visus četrus mākslas darbus mēs savā pilsētā varēsim redzēt jau 2014.gadā.

4. jūnijā paredzētā saruna „Atmiņu dejas” ar māksliniekiem Jānu Tomiku un Jiri Ojaveru ir pārcelta
03.06.2013.

Mākslinieki Jāns Tomiks (Jaan Toomik, Igaunija) un Jiri Ojavers (Jiri Ojaver, Igaunija) ir divas spilgtas zvaigznes pie Baltijas laikmetīgās mākslas debesīm, kas, strādājot gan atsevišķi, gan kopā, ir veidojuši grāmatas, skulptūras, filmas un fotogrāfijas neskaitāmām personālizstādēm un performancēm Eiropā un ASV. Viņi ir pasniedzēji Igaunijas Mākslas akadēmijā.

4. jūnijā paredzētā saruna „Atmiņu dejas” ar māksliniekiem Jānu Tomiku un Jiri Ojaveru ir pārcelta.
Atvainojamies par sagādātajām neērtībām un aicinām sekot līdzi informācijai mūsu mājas lapā, kur ziņosim par jauno lekcijas laiku.

Rīgas pilsētvides laikmetīgās mākslas darbu izstāde „Rīga smaida”
31.05.2013.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros no 4. līdz 16. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunās piebūves 2. stāvā būs apskatāma konkursam iesniegto darbu izstāde “Rīga smaida”. 

Kuratore Helēna Demakova izstādi ir veidojusi kā nākotnē vērstu Rīgas pilsētvides projekta pirmo kārtu. Šī laikmetīgās mākslas projekta iecere ir veidojusies mākslas kritiķes un kuratores Helēnas Demakovas un mākslas mecenāta Borisa Tetereva diskusijās par mākslu Rīgas pilsētvidē, nonākot pie kopīgas idejas veicināt un atbalstīt mākslinieciski augstvērtīgus, labestīgus, gudrus, humorpilnus un paliekošus mākslas darbus.

“Visu mākslinieku darbu maketi un 3D vizualizācijas attiecas uz potenciāli Rīgas pilsētvidē paliekošiem lielformāta mākslas darbiem – iespējams, ka kāds projekts arī tiks īstenots nākotnē. Rīga no šādas mākslas tikai iegūtu, jo tā ir mākslinieciski augstvērtīga, gudra, interesanta, stāstoša un labestīga. Tā patiesi var raisīt pārsteiguma pilnu smaidu rīdziniekiem un Rīgas viesiem,” stāsta izstādes kuratore Helēna Demakova.

Konkursa pirmajā kārtā tiks izvērtēti 12 darbu maketi, kurus iesnieguši projekta kuratores aicināti mākslinieki: Aigars Bikše, Ēriks Božis, Andris Breže, Andris Eglītis, Kristaps Ģelzis, Leonards Laganovskis, Liene Mackus, Ojārs Pētersons, Kaspars Podnieks, Krišs Salmanis, Brigita Zelča-Aispure un Armands Zelčs. Konkursa rezultātus paziņos 4. jūnijā plkst.12.00 LMA Jaunās piebūves 2.stāvā preses konfrences laikā. Preses konferencē piedalīsies kuratore Helēna Demakova, mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, žūrijas komisijas locekļi Māra Lāce un Juris Dambis.

Izstādē „Rīga smaida” būs skatāmi visi iesniegtie maketi. Projekta prototips ir Brigitas Zelčas-Aispures skulptūra “Villendorfas Venēra 21. gadsimtā”, kas atrodas pie Latvijas Mākslas akadēmijas galvenās ieejas.

Izstāde “Rīga smaida” top sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, plānots, ka uz šī projekta bāzes nākamajā mācību gadā uzsāks akadēmisku pilotprojektu – topošo kuratoru studijas, kuras ir ieplānotas LMA ilgtermiņa stratēģijā, kas tika izveidota ar Ināras un Borisa Teterevu fonda atbalstu.

Izstāde “Rīga smaida” ir noslēdzošais Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS pasākums.

Ieeja uz izstādi ir bez maksas.

28.maijā laipni lūgti uz Holivudas kino zīmolu un mārketinga eksperta Džerija R. Hausfātera atklāto lekciju
26.05.2013.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros, 28.maijā, plkst.18:00, kinoteātrī „Splendid Palace” uzstāsies viens no pieredzes bagātākajiem ekspertiem Holivudas kinofilmu zīmolu un mārketinga veidošanā Džerijs Hausfāters ar atklātu lekciju „Kas padara filmu starptautiski veiksmīgu Holivudā un Eiropā: tendences un izaicinājumi.”

Džerijs R. Hausfāters (Jere R. Hausfater) Bostonas universitātē lasa kursu Entertainment management (Izklaides vadība), kura laikā uzņēmējdarbības studenti vienu semestri aizvada Losandželosas filmu industrijā. Viņš izveidojis pirmo Disney in-house pārdošanas uzņēmumu Buena Vista Film Sales, pārstāvot tādas filmas kā Runaway Bride, The Piano, Dances with Wolves u.c. Viņš ir Aldamisa International vadītājs, iepriekš Hausfāters bijis Buena Vista International/Buena Vista Home Entertainment un Buena Vista Pictures Distribution viceprezidents iepirkumu un komercdarījumu jautājumos, un bija atbildīgs par kinofilmu iegādi pasaulē.

Kinostudijā Miramax bijis uzņēmuma Miramax International viceprezidents, kura pārraudzībā bija starptautiskā kinofilmu izplatīšana, tirgvedība, pārdošana, mājas video, televīzija un starptautiskie komercdarījumi, pārstāvot Kill Bill I un II filmu, Shall We Dance, The Aviator, Sin City, Finding Neverland, The Brothers Grimm u.c. Tāpat viņš bijis arī Losandželosas biroja vadītājs, kā arī uzņēmuma Miramax starptautiskās iepirkumu grupas vadītājs.

Karjeru mediju jomā sācis Media Home Entertainment/Heron Communications un K-Tel Entertainment; kanālam Disney Channell izveidojis pirmo televīzijas šovu, ko vada bērni. Dibinājis savu uzņēmumu Fathaus Entertainment, radījis starptautiskās mārketinga stratēģijas tādām filmām kā Iron Man, The Incredible Hulk, konsultē MGM starptautiskās televīzijas divīziju un virkni uzņēmumu – Visio Entertainment, Struans Media, Inc., The Woodhaven Production Company, u.c.

Lekcijas laikā notiks arī kinofilmas „Standing-up” Eiropas pirmizrāde, kas vienlaikus būs praktiskais piemērs par zīmolu un mārketinga veidošanas atšķirībām atkarībā no kinofilmas budžeta.

Lekcija notiks angļu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas.
Lekcija notiks kinoteātrī „Splendid Palace” un lekcijas tiešraide būs skatāma www.diena.lv.

 

Rundāles pilī hercoga otrais darba kabinets atgūst savu vēsturisko spožumu
24.05.2013.

No 25. maija Rundāles pilī būs apskatāms pilnībā restaurētais hercoga otrais darba kabinets, kura restaurācija notikusi Borisa un Ināras Teterevu fonda „Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 - 2014” programmas ietvaros.

Borisa un Ināras Teterevu fonda programma atbalsta 18. gadsimtā būvētā Rundāles pils kompleksa restaurāciju. Programmas ietvaros 2011. gadā tika atklāta pilnīgi restaurēta Biljarda zāle, šā gada maijā tiek atvērts Hercoga otrais darba kabinets, un pašlaik turpinās darbs pie Hercoga bibliotēkas restaurācijas, ar kuras pabeigšanu 2014. gadā pils restaurācija būs pilnīgi paveikta.

Hercoga otrais darba kabinets Rundāles pils interjeru vidū ieņem īpašu vietu, jo tā ir vienīgā apartamentu telpa, kuras sienas ir apgleznotas. Tas nav raksturīgi 18. gadsimta dzīvojamām telpām, kas parasti ieguva sienu apvilkumu ar auduma tapetēm. Restaurācijas ietvaros tika atjaunots arī darba kabineta kamīns, kas jau 19.gadsimtā tika nomainīts pret krāsni. Kabinets iekārtots ar augstvērtīgiem mākslas priekšmetiem, kuru vidū izceļas Parīzes meistara Antuāna Matjē Kriāra 18. gadsimta vidū darināts rakstāmgalds, uz kā redzams ap 1775. gadu izgatavots Romas juveliera Antonio Fornari sudraba rakstāmlietu komplekts un franču rokoko zeltītas bronzas svečturi.

Rundāles pils ir ievērojamākais baroka arhitektūras ansamblis Baltijā, kā arī visapmeklētākais muzejs Latvijā un iecienīta vieta valsts reprezentācijas, mākslas un kultūras pasākumiem.

Hercoga darba kabinets ir apskatāms Rundāles pilī, Pilsrundālē, Rundāles pagastā, Rundāles novadā. Biļetes Rundāles pils kasēs.

27. maijā aicinām uz Kirila Serebreņņikova lekciju „Brīvības teritorija”
23.05.2013.

Pirmdien, 27.maijā, plkst.18:00, mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Mākslas muzejā „Rīgas Birža” ar atklāto lekciju „Brīvības teritorija” uzstāsies Krievijas režisors Kirils Serebreņņikovs.

Kirils Serebreņņikovs (Kirill Serebrennikov) ir viens no ievērojamākajiem režisoriem Krievijā, kura galvenais darbības lauks ir teātris. Viņš ir izkopis individuālu teātra valodu un aktīvi pauž savu pilsonisko pozīciju. Kirils Serebreņņikovs 17 gadu vecumā netika uzņemts teātra koledžā, kā rezultātā studēja un ar izcilību pabeidza fizikas fakultāti. Pēc tās viņš tomēr atgriežas režijā, un, pēc daudzu teātra kritiķu domām, tieši režisora izglītības trūkums palīdz Serebreņņikovam pārkāpt ierastās robežas un iekļaut savos darbos individuālu interpretāciju par lietām. Kirils Serebreņņikovs darbojas arī televīzijas un filmu nozarēs, un ir ieguvis apbalvojumus par saviem darbiem gan Krievijā, gan 2006.gadā Grand Prix par savu filmu „Spēlējot upuri” Romas filmu festivālā.

Kirila Serebreņņikova vadībā ir arī pilnībā atjaunots Maskavas Gogoļa teātris, pārveidojot to par Gogoļa centru – telpu aktuālām, daudzveidīgām mūsdienu kultūras norisēm. Serebreņņikovs ir strādājis arī Latvijā – Latvijas Nacionālajā teātrī iestudējis izrādes “Voiceks” un “Mirušās dvēseles”.

Lekcija notiks krievu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas. Uz lekciju ieeja muzejā būs no Mazās Pils ielas. Lekcijas tiešraide būs skatāma www.diena.lv.

23.maijā Pasaules Preses foto konkursa laureātu bezmaksas atklātās lekcijas
22.05.2013.

23. maijā kino Splendid Palace Mazajā zālē ar publiskām lekcijām uzstāsies Pasaules preses fotogrāfijas (World Press Photo) Gada fotogrāfijas 2012 balvas ieguvējs Pols Hansens (Paul Hansen, Zviedrija), kā arī uzvarētājs sporta kategorijā Jans Grarups (Jan Grarup, Dānija) un portretu kategorijā Stefans Vanfleterens (Stephan Vanfleteren, Beļģija).

Lekcijas notiek ceturtdien, 23.maijā, Splendid Palace mazajā zālē:
16.00 — 17.30 Pols Hansens, Zviedrija
18.00 — 19.30 Jans Grarups, Dānija
20.00 — 21.30 Stefans Vanfleterens, Beļģija.

Pauls Hansens ir zviedru fotogrāfs, kurš strādājis visdažādākajās pasaules vietās. Viņš septiņas reizes atzīts par Zviedrijas gada labāko fotogrāfu, bet 2010. un 2013. gadā kļuvis par prestižā Pictures of the Year International konkursa laureātu. Šī gada World Press Photo konkursa galveno balvu ieguva 2012. gada novembrī tapis attēls, kurā redzama aina no Izraēlas un Palestīnas konflikta.

Stefans Vanfleterens ir beļģu fotogrāfs, kurš jau 20 gadus veido melnbaltus portretus un reportāžas no visas pasaules. Portretu kategorijā viņš ieguva 1. vietu ar jutīgu attēlu sēriju par cilvēkiem, kurus ārstē kuģa slimnīcā Africa Mercy pie Gvinejas.

Jans Grarups ir pazīstams dāņu fotožurnālists, kurš veidojis reportāžas no Persijas līča kara, Sarajevas aplenkuma un Ruandas genocīda. World Press Photo konkursa Sporta kategorijā pirmo vietu ieguva stāsts par jaunu sieviešu basketbola komandu Somālijā, kuras dalībnieces ikdienā cieš diskrimināciju un vardarbību no vietējiem radikālā islāma grupējumiem.

Lekcijas notiek Borisa un Ināras Teterevu fonda Mākslas programmas Tête-à-Tête 20 epizodēs ietvaros.

Ieeja pasākumā – bez maksas. Lekcijas notiks angļu valodā.
Aicinām ierasties laicīgi, jo vietu skaits ir ierobežots. Lekcijas būs iespējams skatīties arī tiešraidē portālā Diena.lv

 

2.jūnijā ar krāšņu koncertu LNO Lielajā zālē noslēgsies LNO Akadēmijas pirmā sezona
20.05.2013.

Noslēdzot LNO Akadēmijas pirmo sezonu, Lielajā zālē notiks koncerts, kurā piedalīsies Akadēmijas dalībnieki Laura Grecka, Anastasija Ļebedjanceva, Jūlija Vasiļjeva, Dināra Rudāne, Diāna Silova, Gunta Cēse, Natālija Černohajeva, Marlēna Keine, Dainis Skutelis, Mihails Čulpajevs, Rihards Millers, Kalvis Kalniņš un Agris Hartmanis. Koncertā skanēs V. A. Mocarta, Dž. Rosīni, G. Doniceti un R. Leonkavallo skaņdarbi. Orķestri diriģēs Mārtiņš Ozoliņš.

Latvijas Nacionālās operas Akadēmijas mērķis ir palīdzēt talantīgākajiem jaunajiem māksliniekiem- jaunajiem solistiem, vokālistiem, diriģentiem, koncertmeistariem, horeogrāfiem un orķestra mūziķiem, pēc studijām uzsākt profesionālās gaitas LNO vai veidot starptautisku karjeru.

2012./2013. gada sezonā LNO Akadēmija īpašu uzmanību pievērsa dziedātāju profesionālajai izaugsmei, rīkojot izcilu Latvijas un ārvalstu pedagogu vokālās meistarības nodarbības pie Anitas Garančas, Margaritas Gruzdjevas, Paolo de Napoli (Itālija), Aksela Evereta (Axel Everaet, Beļģija) un Timura Gugušvili (Gruzija). Jaunie talanti varēja piedalīties arī dziedātāju Ingas Kalnas un Nellijas Miričjoju (Nelly Miricioiu, Lielbritānija) meistarklasēs un mācīties aktiermeistarību pie Olgas Kapaņinas (Krievija). Arī nākamajā sezonā LNO Akadēmija rīkos meistarklases Latvijā un ārvalstīs un atbalstīs jauno mākslinieku dalību starptautiskos konkursos.

LNO Akadēmiju 2012. gadā dibinājusi Latvijas Nacionālā opera sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu.

Koncerts notiks 2.jūnijā, plkst. 19:00, Latvijas Nacionālās operas Lielajā zālē.
Biļetes uz LNO Akadēmijas koncertu var iegādāties Latvijas Nacionālās operas kasēs.

 

21.maijā laipni aicināti uz Imanta Lancmaņa lekciju par mākslu un mecenātiem
17.05.2013.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros, 21.maijā, plkst.18:00, Mākslas muzeja „Rīgas Birža” konferenču zālē Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis uzstāsies ar atklātu lekcija „Māksla un mecenāti no Bīrona laika līdz mūsdienām”.

Imants Lancmanis ir heraldikas, mākslas un arhitektūras pieminekļu restaurācijas speciālists, vairāku kultūrvēsturisku objektu restaurēšanas iniciators, gleznotājs, vairāku grāmatu autors, sabiedriskais darbinieks un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Imants Lancmanis kopš 1976. gada ir Rundāles pils muzeja direktors, un viņa darbība Rundāles pilī vainagojusies ar apjomīgiem restaurācijas darbiem, kuros lielu ieguldījumu ir devis arī Borisa un Ināras Teterevu fonds. Rundāles pils ir izveidota par publisku un ārkārtīgi iecienītu muzeju. Rundāles pils muzejā tiek rīkotas izstādes par pils vēsturi, par Latvijas vēsturē nozīmīgām tēmām, kā arī par Bīronu dzimtu.

2010. gada 24. maijā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi un Rundāles pils parakstīja vienošanos par 500 tūkstošu latu piešķiršanu pils restaurācijas darbu pabeigšanai. Pils restaurācijas pabeigšanas programmas ietvaros 2011. gadā atklāja Biljarda zāli, 2013. gadā iecerēts atklāt restaurētu hercoga 2. darba kabinetu un 2014. gadā - hercoga bibliotēku.

Lekcija notiks latviešu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas.
Uz lekciju ieeja muzejā būs no Mazās Pils ielas. Lekcijas tiešraide būs skatāma www.diena.lv.

16.maijā laipni aicināti uz Helēnas Demakovas lekciju „Mūžīgais laikmetīgums pilsētvidē jeb Every art has been once contemporary”
14.05.2013.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros, 16.maijā, plkst. 18:00, Mākslas muzeja „Rīgas Birža” konferenču zālē laikmetīgās mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova uzstāsies ar bezmaksas atklātu lekciju "Mūžīgais laikmetīgums pilsētvidē jeb every art has been once contemporary”, kuru tiešraidē varēs vērot arī www.diena.lv.

Helēnas Demakovas publiskā lekcija tematizēs vēsturisko un mūsdienu publisko telpu mijiedarbībā ar laikmetīgo mākslu, tiks aplūkoti dažādi nespeciālistu un speciālistu aizspriedumi, kā arī mākslinieku piedāvājumi gan Latvijā, gan redzamākajos publiskās mākslas projektos pasaulē. Mākslas zinātniece H.Demakova akcentē: ”Cita starpā runāšu par to, ka paliekošs mākslas darbs pilsētvidē nav tikai piemineklis, dekorācija vai ķiņķēziņi, kurus viena pilsēta dāvina otrai. Cilvēks un pasaule ir tik daudzveidīgi, ka izcilu mākslinieku izdomas un talanta augļus ir pelnījuši baudīt daudzi cilvēki, un to var nodrošināt tikai publiskā telpa.”

2012. gadā ar Helēnas Demakovas kā kuratores starpniecību Mākslas muzejā "Rīgas birža" tika uzstādīts, krievu mākslinieka Dmitrija Gutova mākslas darbs “Gondola” – Borisa un Ināras Teterevu dāvinājums muzejam. Helēna Demakova ir vairāku izstāžu, grāmatu, rakstu, lekciju kursu autore un dažādu inovatīvu kultūras projektu iniciatore. Gan strādājot par Latvijas kultūras ministri, gan savā turpmākajā darbībā, viņa ir panākusi, ka Laikmetīgās mākslas muzeja Rīgā ideja nepazūd no sabiedriskās un politiskās dienaskārtības. Viņas idejas mīl un nīst, taču vienaldzīgo nav!

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Helēna Demakova ir kuratore diviem laikmetīgās mākslas projektiem – izstādei “Rīga smaida”, kas ir nākotnē vērsta Rīgas pilsētvides projekta pirmā kārta, kā arī kuratore sen gaidītajam piemineklim pasaules slavenajam baletdejotājam Mārim Liepam pie Latvijas Nacionālās operas.

 

Lekcija notiks latviešu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas.

Uz lekciju ieeja muzejā būs no Mazās Pils ielas. Lekcijas tiešraide būs skatāma www.diena.lv.

Sākas World Press Photo izstāde un izglītības programma vidusskolām
14.05.2013.

No 14. maija līdz 2. jūnijam Rīgā, Sv.Pētera baznīcā būs apskatāma Pasaules preses fotogrāfijas (World Press Photo) konkursa 2012. gada laureātu darbu izstāde. Šis konkurss ir lielākais notikums pasaules preses fotogrāfijā. Tas notiek jau 56. gadu pēc kārtas un tajā piedalās fotogrāfi no visas pasaules.

Šogad konkursā piedalījās 5666 fotogrāfi no 124 valstīm, kas žūrijas vērtējumam iesniedza 104 481 fotogrāfiju. No tiem godalgas ieguva 54 fotogrāfija no 34 valstīm.Ceļojošā izstāde ir unikāla, jo aptuveni 200 ikgadējā preses foto konkursā godalgotu fotogrāfiju apceļo 100 pilsētas 45 valstīs visā pasaulē. Rīga var lepoties, ka ir viena no tām.

Visu izstādes norises laiku darbosies izglītības programma vidusskolām. World Press Photo Skolu izglītības programmas ietvaros jaunieši varēs vairāk uzzināt par mūsdienu mediju darbu, fotožurnālistikas darba specifiku, kā arī pasaulē aktuālām problēmām un notikumiem. World Press Photo organizācija ir sagatavojusi materiālus pēc kuriem skolotājs var vadīt gan informatīvu nodarbību klasē, gan arī kopīgu Pasaules preses fotogrāfijas izstādes ekskursiju Rīgā, aizpildot uzdevumu lapas, kas vienlaikus palīdzēs iedziļināties izstādes vēstījumos un saturā.

World Press Photo izglītības programma ir iespēja iegūt gan jaunas zināšanas un diskutēt par jautājumiem, kas reti tiek aktualizēti ikdienā, gan labi un vērtīgi pavadīt kopā laiku, iespējams, apvienojot to ar jau plānotu klases ekskursiju.Klasēm, kas piedalās izglītības programmā, izstādes apmeklējums ir bez maksas. Dalībai var pieteikties, aizpildot anketu šeit.

World Press Photo 2013 izglītības programmu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Izstādes darba laiki: 14.05. – 2.06.
Pirmdienās – sestdienās: 10.00 – 19.00
Svētdienās: 12.00 – 19.00
Sv.Pētera baznīcā, Skārņu ielā 19
 

„Teātris.zip” 11.maijā piedāvā divas izrādes teātra gardēžiem
10.05.2013.

Latvijas Televīzijas raidījumu cikls „Teātris.zip” sestdien, 11. maijā, kanālā LTV1, teātra gardēžiem piedāvās divas izrādes - Dailes teātra iestudējumu "Mēļš frotē dvielis” plkst. 13:40, bet vakarā, plkst. 21:25 režisora Valda Lūriņa izrādes „Spēlē, spēlmani!” tiešraidi no Liepājas teātra. Pirms tiešraides „teātris.zip” vadītājs Ojārs Rubenis uz sarunu aicinās Čaka daiļrades pazinējus un savu skatījumu uz izrādi piedāvās režisors Valdis Lūriņš. Starpbrīdī notiks tikšanās ar aktieriem aizkulisēs.

Dailes teātra 1997. gada iestudējums „Mēļš frotē dvielis” piedāvā trīs Gunāra Priedes skumji ironisko viencēlienu „Tāltālā zemē”, „Pie mums martā” un „Burbuļi” apkopojumu. Dina Kuple, Marina Janaus vai Akvelīna Līvmane, Gundega Ozolīte, kā arī Jānis Reinis un Kaspars Znotiņš spēlē visos viencēlienos, katrs vienā vakarā pārtopot trīs tēlos.

Savukārt, izrādē „Spēlē, spēlmani!”, ko pēc 40 gadiem jaunuzvedumā izspēlē jaunie Liepājas teātra aktieri, skatītājus gaida Imanta Kalniņa dziesmas, jauno aktieru temperaments un Čaka dzeja. Pētera Pētersona leģendārais iestudējums „Spēlē, spēlmani!” iekļauts kultūras kanonā. Izrāde iestudēta 2011. gada aprīlī – dzejnieka Aleksandra Čaka 110. dzimšanas dienas gadā.

Latvijas Televīzijas raidījumu cikls “Teātris.zip” tapis 2012. gadā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu, cikla ietvaros tiek rādīti labāko Latvijas teātru izrāžu 39 ieraksti no LTV1 arhīva un izrāžu tiešraides, ļaujot plašākai publikai baudīt izrādes, kas iekļautas Latvijas Kultūras kanonā, kā arī iestudējumus – sava laika zīmes.

Foto no Liepājas teātra arhiva.

11.maijā pirmizrādi piedzīvos operete “Līgavaiņi”
10.05.2013.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros 11.maijā M. Čehova Rīgas Krievu drāmas teātrī pirmizrādi piedzīvos Izaka Dunajevska operete “Līgavaiņi”. Skatītāju vērtējumam tiks nodota nebēdnīgā muzikālā komēdija, kas 1927. gadā veicinājusi Maskavas Valsts operetes teātra dibināšanu.

Luga sarakstīta tieši dramatiskajam teātrim kā viegla, muzikāla komēdija. Kad ideoloģisku apsvērumu dēļ iestudējumu tomēr uz skatuves izrādīt nevarēja, Dunajevskis papildināja darbu ar muzikāliem numuriem. Tā radās operete, pret kuru ideoloģisku iebildumu nebija. Arī šoreiz tas būs operetes iestudējums – ar orķestri, solistiem, kori un baletu.

Borisa un Ināras Teterevu fonda sadarbība ar M.Čehova Rīgas Krievu teātri uzsākās 2010.gadā. Atbalsts sniegts V.Šekspīra lugas „Divpadsmitā nakts” iestudējumam (2011./2012. sezona) un uzvedumam par leģendārā Oskara Stroka mūziku - „Tango ar Stroku” (2012. gadā). „Tango ar Stroku” ir izpelnījusies nedalītu latviešu un krievu skatītāju mīlestību, un ir pilnībā izpārdota jau otro sezonu.

Programmas ietvaros izrāde skatāma 11.,12., 19. un 28.maijā plkst. 19:00, turpmākos datumus uz izrādēm aicinām skatīties M. Čehova Rīgas Krievu teātra mājas lapā

Vienošanās par atbalstu Latvijas teātru dzīves procesiem trīs gadu garumā
08.05.2013.

2013.gada 7. maijā, Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros mecenāti Boriss un Ināra Teterevi parakstīja sadarbības dokumentus ar vairākām Latvijas teātra jomas organizācijām par finansiālu atbalstu teātru dzīves procesiem trīs gadu periodā – no 2013. līdz 2015. gadam.

Šajā laika periodā Borisa un Ināras Teterevu fonds sadarbosies ar Latvijas Teātra darbinieku savienību Latvijas teātru Gada balvas „Spēlmaņu nakts” sagatavošanā un norisē, ar M.Čehova Rīgas Krievu teātri, sekmējot vecākā krievu dramatiskā teātra Baltijā attīstību un veicinot tā mākslinieciskās jaunrades procesus, kā arī ar Latvijas Radio, atbalstot Radioteātra kā unikāla teātra mākslas žanra attīstību.

„Borisa un Ināras Teterevu fonda ieguldījums Latvijas teātru attīstībā pēc būtības veic valstisku funkciju – privātā un publiskā sektora sadarbības rezultātā turpmākos trīs gadus noritēs vairāki projekti ar nacionālo virsvērtību kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un jaunrades procesu veicināšanā. Šobrīd jau varam uzskatīt, ka Borisa un Ināras Teterevu fonds kļuvis par mūsu teātra dzīves lielāko privāto mecenātu,” atzīmē Latvijas Teātru darbinieku savienības priekšsēdētāja Daiga Gaismiņa.

„Fonda uzmanības lokā ir mākslinieciskā jaunrade, kultūras vērtību saglabāšana un to nodošana iespējami plašākam cilvēku lokam. Teātris kā mākslas žanrs Latvijā vienmēr bijis skatītāju iemīļots. Latvijas teātra vēsture ir bagāta un daudzveidīga: spilgtas personības, izcilas izrādes, kas uzrunājušas un iedvesmojušas daudzas paaudzes,” atzīmē mecenāte Ināra Tetereva.

Borisa un Ināras Teterevu fonds jau iepriekš atbalstījis M.Čehova Rīgas Krievu teātri, 2012. gadā aizsāka sadarbību ar Latvijas Televīziju, līdzfinansējot teātru izrāžu un raidījumu ciklu Teātris.zip. Sezonas laikā LTV parādījusi 38 arhīvā esošās izrādes, kā arī ierakstījusi 19 Latvijas teātru repertuārā esošos spilgtākos iestudējumu un veikusi vairākas tiešraides.

Foto atskats.

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS PIEDĀVĀ IZCILĀ KRIEVIJAS DŽEZA PIANISTA DANIELA KRAMERA KONCERTA TIEŠRAIDI UN ATKLĀTO MEISTARKLASI
08.05.2013.

Daniels Kramers (Daniel Kramer) - izcilais virtuozs, Krievijas džeza pianists, Gustava Mālera Starptautiskās Eiropas prēmijas ieguvējs, Krievijas Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks, TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros, Latvijas klausītājiem sniegs divus neaizmirstamus skaņu ceļojumus džezā.

07/05, plkst. 19:00, Latvijas Radio programmā "Klasika" koncerta "Džeza spēles" tiešraide. Koncertā muzicēs Daniels Kramers (Krievija, klavieres), Māris Briežkalns (Latvija, sitamie instrumenti) un ToivoUnts (Igaunija, kontrabass).

08/05, plkst. 12:00, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks Daniela Kramera atklātā meistarklase. Kramers pasniedz labākajās Maskavas mūzikas augstskolās. Viņa meistarība un pedagoga talants izkopts vairāku desmitu gadu laikā un to novērtējuši kā džeza profesionāļi, tā studenti un mūzikas mīļotāji.

Atklātās lekcijas bez maksas notiek TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstam.

Meistarklase notiek krievu valodā.

Koncerta "Džeza spēles" tiešraides ieraksts, klausieties raidlaikā plkst.19:00.

NO 4. MAIJA TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS SKATĀMA LEHA MAJEVSKA PERSONĀLIZSTĀDE
29.04.2013.

Izstāde "4 kustīgi dzejoļi", kas aptver četrus no ĻehaMajevska lielākajiem darbu cikliem: "Brēhela svīta", "Dzejnieka asinis", "Dievības" un "Stirnu istaba", būs apskatāma no 4. maija līdz 16. jūnijam Mākslas muzejā "Rīgas Birža".

Majevska cikli ir bijuši eksponēti izstāžu zālēs, kas komentārus neprasa- "Brēhela svīta" (2007–2010) pirmo reizi izstādīta Luvrā un 54. Venēcijas biennālē, cikls "Dzejnieka asinis" (2005–2006) eksponēts Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA) un 52. Venēcijas biennālē, cikls "Dievības" (2001–2005) pirmo reizi parādīts MoMA. Savukārt, LehaMajevska autobiogrāfiskā opera "Stirnu istaba", kurā līdzās vizuāli uzburtajai poētiskajai dabas un cilvēku mijiedarbībai skan paša mākslinieka sacerēta mūzika, iestudēta Silēzijas operā Polijā (1996) un vēlāk kā video filma rādīta Venēcijas biennālē (2001) un MoMA(2002).

Katrs mākslinieka darbs līdzinās vizuālam dzejolim, tos var skatīt gan katru atsevišķi, gan saistībā ar citiem. To varētu saukt par glezniecību ar videokameru, kas stimulē asociāciju plūsmu, izslēdzot jēgas viennozīmīgumu. Šāds formveides risinājums atbrīvo uztveri, un piedāvā skatītājam mobilizēt savu radošo potenciālu, lai ceļotu tēloto ainu labirintā un interpretētu uz vairākiem ekrāniem vienlaicīgi stāstīto stāstu.

Izstāde "4 kustīgi dzejoļi" tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu.

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS Lehs Majevskis personālizstādi "4 kustīgi dzejoļi" atklās ar lekciju "Simbolu slēptā valoda mākslā"
27.04.2013.

2. maijā, Mākslas muzeja "Rīgas birža" Ātrijā, plkst. 18:00, notiks mūsdienu izcilā poļu mākslinieka, režisora, dzejnieka, Eiropas un Amerikas kinoakadēmiju biedra Leha Majevska (Lech Majewski) izstādes "4 kustīgi dzejoļi" atklāšanas lekcija „Simbolu slēptā valoda mākslā”.

Mākslinieka personālizstādes rīkotas Vašingtonas Nacionālajā galerijā, Luvrā, Čikāgas Mākslas institūtā, Hokaido Modernās mākslas muzejā, Nacionālajā galerijā Jeu de Paume Parīzē, Prado muzejā Madridē, Laikmetīgās mākslas muzejā MACRO Romā, Telavivas Mākslas muzejā, Nacionālajā muzejā Krakovā un citur. 2006. gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejā notika plaša retrospekcija “Lehs Majevskis: kustīgo tēlu maģija”. Viņa darbi vairākkārt rādīti Venēcijas biennālēs.

Lekcija notiks angļu valodā.

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros atklātās lekcijas notiek bez maksas.

Prezentē mākslas programmu TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS
26.04.2013.

2013.gada 25.aprīlī, klātesot mecenātiem Borisam un Inārai Tetereviem, Rundāles pils direktoram Imantam Lancmanim, Latvijas Nacionālā teātra direktoram, „Teatris.zip” studijas vadītājam Ojāram Rubenim, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktorei Mārai Lācei, Latvijas Mākslas akadēmijas rektora padomniecei, mākslas kritiķei un kuratorei Helēnai Demakovai, Latvijas Nacionālās operas direktora padomniekam Artūram Maskatam un TÊTE-À-TÊTE mākslas programmas vadītājai Elīnai Vikmanei, tika prezentētas mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS sajūtu tikšanās.

“Pagājušā gada maijā Rīgas pilsētai uzdāvinājām mūsdienu izcilā krievu mākslinieka Dmitrija Gutova darbu Gondola, kas skatāms muzejā Rīgas Birža. Šogad turpināsim šo tradīciju – mākslas programma TÊTE-À-TÊTE sniegs iespēju iepazīt dažāda žanra mākslas darbus, notikumus un personības, bet tās kulminācijā būsim pagodināti Rīgas pilsētai dāvināt ilgi gaidīto pieminekli pasaulslavenajam rīdziniekam, dejotājam Mārim Liepam,” stāsta mecenāts Boriss Teterevs.

2. maijā ar ievērojamā mūsdienu poļu mākslinieka, režisora, dzejnieka Leha Majevska izstādes „4 kustīgi dzejoļi” atklāšanu un lekciju „Simbolu slēptā valoda mākslā” Mākslas muzejā ”Rīgas Birža” uzsāksies Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programma TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS. Māksla mēneša garumā (līdz 4. jūnijam) virmos Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī vairākās tiešraidēs televīzijā, radio un www.diena.lv.

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS video pieteikums.

Pilno pasākumu programmu skatiet šeit.

Prezentācijas foto atskats.

 

... personisku atklājumu pilnas tikšanās ar mākslu 20 epizodēs ...
24.04.2013.

No 2013. gada 2. maija līdz 4. jūnijam norisināsies mākslas programma TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS, kas mēneša laikā skatītājiem piedāvās tikšanos ar izcilām mākslas pasaules personībām, aicinās uz nozares speciālistu meistarklasēm, izrādēm, izstādēm un koncertiem.

Mākslas programma apvieno mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstītus mākslas un izglītības projektus, kas mēnesi norisināsies un būs skatāmi dažādās Rīgas izstāžu, koncertu un teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs televīzijā un radio. Mākslas mīļotāji varēs apmeklēt publiskās lekcijas, kurās pieredzē dalīsies tādi izcili mākslinieki un savas jomas eksperti kā Kirils Serebreņņikovs (Krievija), Džerijs Hausfāters (ASV), Stefans Vanfleterens (Beļģija), Imants Lancmanis (Latvija), Pauls Hansens (Zviedrija), Helēna Demakova (Latvija), Jans Grarups (Dānija), Daniels Kramers (Krievija), Jāns Tomiks un Jiri Ojavers (Igaunija), kā arī redzēt šīs lekcijas tiešraidē un ierakstā portālā diena.lv

Mākslas programma TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS sevi pieteiks 2.maijā ar ievērojamā mūsdienu poļu mākslinieka, režisora un dzejnieka Leha Majevska izstādi "4 kustīgi dzejoļi" Mākslas muzejā "Rīgas Birža". Savukārt noslēgumā pie Latvijas Nacionālās operas tiks atklāts ilgi gaidītais piemineklis pasaules slavenajam baletdejotājam Mārim Liepam.